Strony

środa, 19 grudnia 2018

MkBootLoader ver 3.0 już jest !

Witam,

Niezmiernie miło jest mi zaanonsować, że tak powiem najnowszą wersję programu MkBootloader. W tej wersji zmieniła się już cyferka na początku z 2 na 3, co oznacza, że zaszły nie duże ale ogromne zmiany w programie. Mogę śmiało powiedzieć, że został on napisany zupełnie od nowa i dzięki temu udało się zaszczepić wiele dodatkowych i bardzo fajnych (praktycznych) funkcjonalności. Już wkrótce na stronie https://atnel.pl/mkbootloader3.html ukaże się instrukcja do programu. Uchylając przed obejrzeniem filmików rąbka tajemnicy, odnośnie nowych funkcjonalności wspomnę tylko o obsłudze RS485, sygnalizacyjnej diody LED, która będzie mrugać w trakcie ładowania nowego wsadu, automatyczne kasowania Flasha po awarii transmisji i inne .... Zapraszam na filmiki, niestety wyszło ich kilka ;) a tak chciałem się zmieścić z całością w 10 minutach :D

poniedziałek, 10 grudnia 2018

MkMultiUART - AKTUALIZACJA za FREE do wersji 1.1

Witam,

Niezmiernie miło jest mi zaprezentować darmową aktualizację biblioteki MkMultiUART, dla wszystkich osób, które zakupiły tę bibliotekę TRZY miesiące temu, jeśli chodzi o datę ukazania się tego poradnika. Warunki otrzymania bezpłatnej aktualizacji podane są w zaledwie 10 minutowym !!! poradniku wideo ;) Zapraszam:


;)

piątek, 7 grudnia 2018

Biblioteka C - MK_WIFI232

Witam,

Jest mi niezmiernie miło, przedstawić Wam najnowszą bibliotekę ze stajni Atnel ;) Tym razem co tu ukrywać solidna biblioteka MK_WIFI232, która pozwala w pełni asychronicznie i co najważniejsze w sposób nieblokujący nawiązywać komunikację pomiędzy mikrokontrolerem a modułem WIFI jeśli chodzi i jego konfigurację i zmiany parametrów czy też odypytywanie o pewne ustawienia za pomocą komend AT. Biblioteka została przygotowana w taki sposób aby maksymalnie ułatwić życie programiście, a zatem mamy do dyspozycji zdarzenia (EVENT's), funkcje zwrotne (Callback's). Bodajże najważniejszą zaletą biblioteki (nie ukrywam, że to był główny powód jej powstania) jest funkcja "reconnect_lan()", dzięki której można budować własne urządzenia oparte o WIFI w taki sposób aby mogły zapamiętywać kilka sieci (na razie dwie ale można rozbudować) i w zależności gdzie znajdzie się nasze urządzenie, będzie mogło się automatycznie podłączyć do takiej sieci. Do tego biblioteka znakomicie upraszcza i umożliwia dowolne sposoby konfigurowania modułów WIFI "w locie" ! Można dzięki temu znacznie rozszerzyć możliwości  tworzonych urządzeń!. Biblioteka jest bardzo dobrze "okomentowana" dzięki czemu można śmiało powiedzieć, że ma bardzo duże walory dydaktyczne. Warto podejrzeć jak jest napisana ponieważ dzięki takiemu podejściu każdy będzie w stanie wykorzystać podobny sposób do komunikacji z innymi modułami WIFI ale także modemami GSM czy dowolnymi innymi urządzeniami/modułami, które do swojej konfiguracji używają komend AT. Pod filmikami umieszczę na blogu kilka wskazówek pisemnych, tak aby w kilku jasnych krokach przedstawić jak przystąpić do pierwszego uruchomienia biblioteki, przetestowania jej najważniejszych właściwości i w końcu jak ją skonfigurować. Nadmienię na koniec, że omawiana biblioteka potrzebuje do życia biblioteki do obsługi UART, chodzi o "MkMultiUART", dostępnej w sklepie: www.sklep.atnel.pl. Uwaga! biblioteka MkMultiUART musi być w wersji 1.1 lub nowszej.

sobota, 24 listopada 2018

RS485 / RS422 - transmisja różnicowa - podstawy

Witam,

Dzisiaj chciałbym Wam przedtsawić taką mega podstawową dawkę informacji na temat transmisji RS485 oraz RS422. Jest to kolejny etap do opanowania gdy już "się wie" co to jest RS232 ;) Przy okazji poruszę też zagadnienia związane z transmisją różnicową tak aby każdy mógł zrozumieć na czym to polega i dlaczego zapewnia dużą odporność na zakłócenia sygnałów z zewnątrz, dlaczego w końcu dzięki temu można używać tego typu linii liczonych już nie w metrach a wręcz w kilometrach prawie. W poradniku poruszam stronę czysto sprzętową, która wiąże się z zastosowaniem odpowiednich narzędzi, scalaków, okablowania itp. Nie jest to trudne ale warto zrozumieć podstawy aby móc później o wiele łatwiej poruszać się w różnego rodzaju artykułach dostępnych w internecie opisujących jeszcze bardziej szczegółowo te zagadnienia. Myślę, że zaprezentowane tu podejście pomoże załapać podstawy i dzięki temu szybciej nauczyć się więcej ;) a przy okazji każdy już przestanie podchodzić do tematu jak do przysłowiowego JEŻA, że wiele osób rozpocznie w końcu przygodę z zastosowaniem tego typu magistral we własnych projektach zamiast np próbować to robić w oparciu o magistrale typu I2C lub SPI, które nadają się do wymiany danych ale tylko w ramach tego samego urządzenia - nie zaś pomiędzy urządzeniami. Łatwiej będzie zrozumieć tę zasadę doboru właściwej magistrali do potrzeb i skąd biorą się te różnice.

poniedziałek, 19 listopada 2018

ATB-GIRLed - Elektronika dla Dziewcząt i Kobiet !

Witam,

Hmmm tytuł brzmi może dziwnie, ale nie miałem pomysłu jak opisać inaczej ten poradnik ;) .... Mam jednakże nadzieję, że po jego obejrzeniu KAŻDY zrozumie o co chodzi, zaś poradnik a SZCZEGÓLNIE JEGO DRUGA CZĘŚĆ (tzw projekty praktyczne pt: "chłopcy oraz ich gadżety elektroniczne w służbie Dziewcząt i Kobiet") - wyjaśni wszystkie niedomówienia ... itp Krótko mówiąc firma Atnel przygotowała z okazji prawie 9-ciu lat istnienia Bluebooka na rynku wydawniczym, pewien GADŻET, który jako żywo ( po przeprowadzeniu testów na reprezentatywnej grupie ludności miast i wsi ) został niesamowicie żywo przyjęty i to z dużym entuzjazmem przez Dziewczęta i Kobiety! Tak tak - w końcu elektronika w służbie KOBIECIE ! Dlatego zachęcam Was elektronicy - zróbcie coś dla swoich wspaniałych Dziewcząt, które na co dzień wspierają Was gdy bawicie się elektroniką! Pokażcie Im, że ta zabawa - nie jest li tylko zabawą, że w końcu można zrobić, zrealizować COŚ praktycznego - co albo pomoże Kobietom w życiu codziennym, albo po prostu UMILI naszym ukochanym życie codzienne! ...

Dla osób, które potrzebują EFEKTU "od razu" i ew chcą wesprzeć kanał youtube/mirekk36" mogą zakupić gotową polutowaną płytkę PCB 



wraz z zaprogramowanym mikrokontrolerem ATtiny10. Moduł przeznaczony dla girland LED zasilanych dwoma, maksymalnie trzema bateriami typu AA (1,5V) ... Cykliczne załączanie 4-rech poziomów mocy świecenia diod LED i powolne ściemnianie diod przez dwie godziny. Efekt gwarantowany i pozytywnie oceniony przez wiele Kobiet, które użytkują już tak przerobione girlandy LED ;)


Jeśli jesteś facetem i czytasz ten tekst - i nic nie rozumiesz albo wydaje się to - tobie jakieś głupie ! .... nie martw się - obejrzyj poradnik WIDEO do końca, zaprezentuj wyniki prac (które możesz wykonać sam w zaciszu domowym dzięki poradnikowi) ... swojej Kobiecie - i nie sugerując jej NIC - zapytaj o efekt końcowy, czy Jej się podoba? czy chciałaby mieć coś takiego na co dzień ? ... Prezentujemy w poradniku KILKA rozwiązań - niech zatem spodoba się twojej ukochanej chociaż jedna z wersji - po prostu nie zastanawiaj się dalej - ZRÓB TO SAM !

środa, 14 listopada 2018

MK MULTI UART C LIBRARY

Witam,

Jest mi niezmiernie miło zaprezentować Wam najnowszą bibliotekę przygotowaną w języku C dla mikrokontrolerów AVR, która służy do obsługi aż czterech portów UART, Można zatem wykorzystywać ją począwszy od starszych i prostych procków jak ATmega8 aż po takie kolumbryny jak ATmega2560 posiadające aż cztery UART'y. Pozwala na zagospodarowanie ramek od 5 aż do 9 bitów, dowolna ilość bitów stopu czy dowolna konfiguracja bitu parzystości a także wiele innych ciekawostek. Najważniejsze jest to, że nie ważne jaki procek to ze strony użytkownika biblioteki nie jest wymagana żadna ingerencja czy wprowadzanie chociażby drobnych zmian w kodzie źródłowym biblioteki i to jest poezja ;) ... Potwierdziło to już sporo Beta TESTERÓW, którzy swego czasu byli zwerbowani do przeprowadzania testów. Ich opinie, uwagi zgłoszenia błędów wersji Beta można prześledzić w wątku na forum: https://forum.atnel.pl/topic21324.html?sid=64c57b9f63e075b5b85d1ced3ed671b4  ... Zresztą sami poczytajcie o czym w ogóle mówimy ;) Ja tymczasem zapraszam na prezentację wideo ostatecznej wersji - mam nadzieję, że będzie na czym nie tylko zawiesić oko ale także poużywać we własnych projektach - zapraszam !

wtorek, 4 września 2018

Biblioteka do LCD - MkBargraph 2.0 update

Witam i zapraszam dzisiaj na nietypowy bo w postaci krótkiego 2-3 minutki wideo ... updejtu do biblioteki MkBargraph 2.0. Podczas moich ostatnich prac z pewnym projektem wyszło, że w pewnych warunkach LIBsik niedomaga, no więc trzeba było natychmiast poprawić ;) Na szczęście okazało się, że rozwiązanie problemu sprowadza się do poprawienia jednej linijki w kodzie biblioteki. Żeby więc nie było burzy i setek maili i odsyłania od nas updejtu - pomyślałem, że pokażę ot tak na YT jak sobie to poprawić ;) Zatem wszyscy posiadający bibliotekę - mogą spokojnie się zapoznać z ultra krótkim materiałem wideo i naprawić swoją bibliotekę. Gwoli wyjaśnienia problem ujawnił się gdy potrzebowałem zakresów z wartościami minimum powyżej zera. Do tej pory działały bowiem dobrze zakresy gdy minimum miało wartość ujemną albo zero. Gdy zaś minimum miało być większe niż zero to zaczynały się schody ;) Zatem do dzieła!

niedziela, 2 września 2018

Witam,

Tym razem mam nadzieję bardzo ciekawy temat, dość długo czekał on w kolejce na realizację ale w końcu nadszedł ten czas ;) Wiele osób pytało i wciąż pyta "JAK zestawić połączenie pomiędzy dwoma modułami WIFI, tak aby gadały one tylko ze sobą? tak aby stworzyć swego rodzaju przejściówkę albo bazę dla przejściówki USB-RS232" To właśnie w tym mini cyklu dwóch poradników postaram się przeprowadzić Ciebie, tak krok po kroku przez całe to zagadnienie. Począwszy od szczegółowej konfiguracji każdego z modułów, wyjaśnienia przy okazji również co z czego wynika, skąd się bierze a także zwracając uwagę na pewne newralgiczne rodzaje ustawień. Później oczywiście przygotujemy sobie kod źródłowy do zdalnego sterowania przez WiFi. Nie byłbym jednak sobą gdybym poprzestał tylko na pokazaniu Wam zwykłego migania diodą czy też jej zapalania czy gaszenia przez takie połączenie. Będzie DUŻO ciekawiej! Postanowiłem bowiem pokazać jak przekazywać na odległość np stan wyświetlacza (wszystkich 16 diod) na płytce ANALOG INDICATOR, Więcej udało się również zaprzęgnąć SERVO do roboty, a więc po drugiej stronie toru będzie podpięty mały modelarski serwomechanizm, którego zdalnie będzie można sterować ;) Wszystko to za pomocą własnych komend AT. Na końcu zaś także prostszy przykład czyli jak przesyłać pojedyncze komendy AT żeby właśnie wykonać prostą czynność - w naszym wypadku wyświetlić coś na LCD ale nie tylko - sprawdźcie sami oglądając te dwa filmiki, serdecznie zapraszam ;)

poniedziałek, 27 sierpnia 2018

AVR + Servo + Analog Indicator - same PLUSY ;)

Witam,

Chciałbym dzisiaj poruszyć temat sterowania popularnych modelarskich serwomechanizmów wprost z procka AVR. Pokażę na jakiej zasadzie one działają i jak banalnie prosto można, że tak powiem "od ręki" uruchomić i sterować dwoma serwami naraz, wykorzystując zasób sprzętowy procka jakim jest 16-bitowy Timer1. Całość kodu sprowadzi się jak zobaczycie głównie do odpowiedniego skonfigurowania timera. Dodatkowo dzięki modułowi ANALOG INDICATOR przedstawię jak fajnie można sterować serwomechanizmem za pomocą najzwyklejszego potencjometru. Świetna sprawa. Dodatkowo mamy przy okazji śliczną prezentację wychylenia orczyka serwa o odpowiedni kąt za pomocą diod LED na module AI. Biblioteka umożliwia bowiem przełączenie jej w tryb SERVO, czego dotąd jeszcze nie omawiałem a nawet nie wykorzystywałem - ale cóż, przyszedł i na to czas. Wszystko ładnie się spina i sprawdza. Polecam ;)

sobota, 25 sierpnia 2018

Eclipse PHOTON - następca Marsa

Witam,

Pamiętacie poradnik n/t Eclipse MARS - LINK - ??? No to obejrzyjcie go - a później dopiero proszę obejrzeć ten poradnik ;) po to aby przenieść się na nowsze Eclipse ale bezboleśnie ;) Tym razem krótko pokażę (a niektórym osobom udowodnię), że Eclipse Photon nadal działa DOKŁADNIE zgodnie z zasadami podanymi przeze mnie w poradniku o dużo starszej wersji MARS. Stworzyłem ten poradniczek aby pokazać początkującym, gdzie czeka na nich ew pułapka ... przez którą, część osób pisze później na forach, że PHOTON już nie działa tak jak MARS ;) ... tymczasem działa! No ale ... znowu trzeba mieć spore pokłady własnej cierpliwości aby obejrzeć kolejny poradnik w którym pokazuję ew różnice - a takie są ;) .... że nie warto np instalować do nowszego Eclipsa - najnowszego "AVR Plugina" !!! v: 2.42 !!! - zdecydowanie polecam pozostać przy AVR Plugin "2.41" !!!!!!! .. ale ok - spokojnie - obejrzyjcie poradnik a wszystko się wyjaśni ;) - zapraszam....

czwartek, 16 sierpnia 2018

Oszczędzanie energii - drugie życie lampki Quechua


Dzisiaj chciałbym zaprosić Was do wspólnej przygody z przeróbką zwykłej lampki turystycznej na niezwykłą i naszprycowaną elektroniką jej wersję, "ala terminator" ;) Tak tak, dokonamy operacji, dostaniemy się do wnętrza wymienimy połowę flaków, wstawiając do środka mikrokontroler ATtiny10. Lampka analogowa zamieni się w cyfrową. No dobrze, ale co nam to da ? jakieś korzyści? OCZYWIŚCIE! Jak wiecie ta lampka zasilana jest trzema bateryjkami (paluszkami AA). Wystarczy raz, jeden RAZ zapomnieć ją wyłączyć na noc i .... buuuu ... po bateriach :( Tymczasem po przeróbce możemy pozwolić sobie na błogie zapomnienie a bateriom drastycznie wydłużymy życie. Do tego stopnia wydłużymy to życie, że praktycznie zapomnimy, że one tam w ogóle siedzą, że trzeba je wymieniać! W związku z tym już sami czujecie, że będziemy musieli napisać program do procka, który będzie musiał uwzględniać zaawansowane i pomysłowe metody oszczędzania energii. Ale to nie koniec korzyści tej operacji. Kolejną zaletą będzie to, że po przeróbce nie będzie to już zwykła lampka typu ON/OFF z możliwością zapomnienia ;) Po przeróbce dostaniemy aż 5 (słownie: pięć) trybów pracy lampki. O matko! co to oznacza? Ano pierwsze 4 tryby które będzie można załączać cyklicznie wciskając JEDEN przycisk lampki, pozwolą nam na wystartowanie lampki z różną mocą świecenia! Począwszy od 1/8 mocy, poprzez 1/4, 1/2 aż do MAX mocy ;). Oczywiście po włączeniu każdego z trybów - a możemy je włączać w zależności od upodobań, potrzeb albo świadomości stanu baterii, lampka nie będzie wciąż świeciła wybraną mocą, tylko rozpocznie się powolne, na prawdę powolne delikatne ściemnianie lampki za pomocą sygnału PWM. Dla oka będzie to prawie niewidoczny proces, ponieważ każdy krok ściemniania będzie odbywał się co 8 sekund, zaś takich kroków będzie aż 255!. Spowoduje to, że lampka z każdego trybu będzie powolutku przygasała przez czas ok pół godziny aż do zera. Oczywiście, bardzo łatwo jest sobie przerobić kod źródłowy tak aby proces ściemniania trwał godzinę, dwie albo dłużej ;) Wszystko zależy od nas programistów jak napiszemy ew zmodyfikujemy kod. No ale ostatnio dodałem jeszcze jeden tryb jej pracy tzw "BLINK". Po nazwie łatwo się domyśleć że chodzi o błyskanie. Tak, będą to krótkie rozbłyski. Czyli 1 sekunda bez światła i 60 ms świecenia. Można ten tryb wykorzystać jako ostrzegawczy, sygnalizacyjny itp itd. Naturalnie przełączając cyklicznie tryby pracy zawsze na końcu uzyskamy efekt ręcznego wyłączenia lampki na życzenie. A więc mega intuicyjna obsługa nawet dla kilkuletniego dziecka, duża wygoda! W kolejnych częściach tego mini cyklu przedstawię na początku samą lampkę, później nasz cel czyli jak zaimplementować procek ATtiny10, następnie DOKŁADNIE omówię i pokażę na zdjęciach jak dokonać przeróbki we własnym zakresie, czyli które elementy wylutować a które wymienić czy dodać ;) Myślę, że poziom trudności będzie na tyle niski, że KAŻDY będzie mógł sobie pozwolić na dokonanie tej operacji.
Na końcu umieszczę gotowy wsad HEX do procka, dla tych, którzy chcieliby jak najszybciej uzyskać omawiany efekt, a dopiero później na spokojnie razem zemną zająć się ew programowaniem czy modyfikacją kodu lampki, dostosować go do własnych potrzeb. Serdecznie zapraszam - będzie sporo zabawy ale też można będzie dużo się nauczyć jak chodzi o programowanie w C, poznać pewne kruczki i tajniki programowania procków ATtiny10 bo są pewne niuanse i różnice w stosunku do innych większych braci AVR. Oczywiście podstawą będzie poznanie sposobów na MAKSYMALNĄ oszczędność energii w procku i to do absolutnych granic jego możliwości. Wyciśniemy z niego ostatnie soki! ;)

czwartek, 26 lipca 2018

AVR - PC - WIFI - Audio Control

Witam,

Niezmiernie miło mi zaprosić Was dzisiaj do zabawy z językiem C, w którym jak z klocków lego zbudujemy szybko ciekawy i prosty projekt. Celem będzie niejako "zhakowanie" dostępu do programu "Smart PC Manager" na komputery PC, którego bezpłatnie można pobrać tutaj: LINK. Dzisiaj pokażę w jaki sposób za pomocą pewnych komend "porozmawiać" z tym programem przez WiFi z poziomu dowolnego mikrokontrolera AVR. Napiszemy całą obsługę w języku C. Można śmiało powiedzieć, że jest to śliczna wprawka dla początkujących programistów. Na PC mamy bowiem gotowy dobrze działający program a ze strony AVR dobieramy się do niego na zasadzie dokładnie takiej samej jak ze strony telefonów komórkowych, czyli tak jak z aplikacji Smart PC Manager pod Androida. Oczywiście nie wykorzystamy wszystkich funkcjonalności, ale jak wspominam w poradniku wideo spokojnie można byłoby zaimplementować jeszcze kilka funkcji. Czekam na informacje od Was czy warto poświęcić temu zagadnieniu jeszcze jeden poradnik czy może dalej poradzicie już sobie sami - we własnym zakresie.

niedziela, 22 lipca 2018

Stroboskop - budujemy od podstaw ciekawe urządzenie

Witam,

Tym razem, na przestrzeni kilku odcinków trzech może czterech chciałbym pokazać Wam jak można zrealizować bardzo ciekawy projekt. Zbudujemy bowiem stroboskop i to nie byle jaki. Mam tu na myśli porządne parametry, czyli np zakres częstotliwości od 4 Hz do 666 Hz z regulacją tejże częstotliwości co 100 us ! Do szczęścia będziemy potrzebowali w zasadzie prawie dowolnego mikrokontrolera AVR taktowanego zewnętrznym kwarcem 16 MHz, i dwóch manipulatorów za pomocą których będziemy mogli płynnie zmieniać dwa najważniejsze parametry pracy urządzenia, czyli częstotliwość w trybie precyzyjnym i zgrubnym ale także zakres rozbłysków, przy pomocy PWM. W końcowym odcinku zobaczycie bardzo ciekawe efekty jakie można uzyskać dzięki stroboskopowi. Nie chodzi mi tutaj oczywiście tylko i wyłącznie o efekty dla oka (chociaż te będą nieziemskie - jeśli ktoś jeszcze nie zna tego tematu) ale przede wszystkim chodzi mi o praktyczne zastosowania czyli np pomiar prędkości obrotowej poruszających się obiektów (wirujących w naszym wypadku). Tak tak - będzie można dość precyzyjnie określić taki parametr jak RPM czyli ilość obrotów na minutę ale także na sekundę w Hz. Samo zagadnienie jest na tyle ciekawe, że profesjonalne stroboskopy mogą kosztować po kilka tysięcy zł, tymczasem my będziemy w stanie zbudować coś takiego we własnym zakresie ;). Zapraszam...

wtorek, 17 lipca 2018

Biblioteka C - AI - rejestry przesuwne, ADC, ekspandery itp

Witam,

Miło mi dzisiaj zaprezentować nową bibliotekę stworzoną w języku C do obsługi modułu ATB-ANALOG INDICATOR ale nie tylko - bo również dla własnych modułów opartych o podobne układy. Tym samym zachęcam do wykorzystywania potencjometru obrotowego jako ;) manipulatora do regulacji przeróżnych parametrów waszych układów mikrokontrolerowych. Przy okazji w ramach kodu biblioteki pokażę jak podchodzić do realizacji pomiarów ADC z porządnym uśrednianiem wyników zarówno ADC jak j wartościami napięć. Jak realizować precyzyjne mierniki napięcia w oparciu o tak proste mikrokontrolery jak AVR. Moduł posiada ogólnie rzecz biorąc trzy główne konfiguracje sprzętowe, za to możliwości konfiguracyjne biblioteki do jego obsługi są dużo większe. Ważne, że schemat jest otwarty, płytka PCB również będzie dostępna dla każdego żeby można było ją wykonać we własnym zakresie. Analiza biblioteki będzie gratką dla każdego początkującego nie tylko z uwagi na dość fajne techniki programowe komunikacji z rejestrami przesuwnymi czy ekspanderami ale także z uwagi na ciekawą realizację tzw funkcji zwrotnych użytkownika czyli Callback'ów. Ale po kolei - zapraszam na poradnik w dwóch częściach ...

piątek, 6 lipca 2018

ATNEL WEBINARS - LIPIEC 2018

Różnego rodzaju kursy czy szkolenia na żywo niezależnie od dziedziny zawsze cieszą się dużą popularnością. Prawdą jest, że podczas takiego spotkania uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania prowadzącemu i od razu na bieżąco wyjaśniać ewentualne niejasności. Dzięki takiemu podejściu niemal każdy uczestnik z odpowiednim nastawieniem potrafi wynieść z takiego kursu więcej wiedzy niż oglądając dydaktyczne materiały wideo. Oczywiście takie uprzednio nagrane i zmontowane filmy też mają ogromną wartość merytoryczną, jednak największą różnicą jest fakt możliwości zadawania pytań w danym momencie "wykładu" :) Na kanale youtube Atnel - mirekk36 od lat publikowane są filmy, z których skorzystać może niejeden początkujący elektronik czy majsterkowicz. Jednak tego lata - lipiec 2018 wychodzimy do was z nową inicjatywą webinarów, czyli spotkań na żywo on-line, podczas których każdy z was będzie mógł zadawać pytania dotyczące opisanych poniżej tematów. Prowadzący spotkania Mirek z kanału Atnel wyjaśni wam konkretne zagadnienia i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania tak aby każdy uczestnik spotkania mógł wynieść dla siebie jak najwięcej wiedzy.

wtorek, 26 czerwca 2018

Turniej RYCERSKI - nadesłane prace

Witam,

No takiej gratki już dawno nie było, do konkursu zgłosiło się czterech Rycerzy, może to niedużo ale podziwiam śmiałków a jeszcze bardziej wkład pracy jaki wnieśli w przygotowanie swoich projektów. Walka będzie o tyle ciekawa, że proponuję wszystkim w około zabawę w testowanie nadesłanych programów ale także naukę programowania w różnych językach od C, poprzez C#, Java, QT aż po Node.js i to pod dwa różne systemy operacyjne: Windows oraz Linux. Myślę, że warto czerpać garściami z tego co zacni koledzy nam prezentują - tym bardziej, że wyrazili zgodę na publikację pełnych źródeł kodów do ich projektów. Zapraszam serdecznie na forum - link poniżej:

piątek, 1 czerwca 2018

Wakacyjne warsztaty z Yellowbook - Zaczynamy! :)


Pierwszy czerwca 2018, tym dniem rozpoczynamy pierwszą letnią akcję wakacyjnych warsztatów. 

Dla niektórych okres letni oznacza dni wolne od szkoły, dla innych urlopy w pracy, a to wszystko sprowadza się do tego, że każdy z nas może wygospodarować sobie nieco więcej wolnego czasu niż zwykle.

Można poświęcić ten czas na przyjemności, a dla każdego majsterkowicza i hobbysty jest to przede wszystkim czas dzięki, któremu może zanurzyć się w świat swoich pasji.

Chcielibyśmy zaprosić was wszystkich do wzięcia udziału w naszych wakacyjnych warsztatach z naszą "żółtą książką - Wkuwamy C, majsterkuj razem ze mną" popularnie zwaną Yellowbook.

niedziela, 27 maja 2018

ARDUINO dla ATB - dla początkujących

Witam,

Tym razem coś (jak dla mnie) bardzo nietypowego. Chciałbym Wam bowiem przedstawić możliwości uruchamiania środowiska ARDUINO na zestawach uruchomieniowych z serii ATB. Ale uwaga, począwszy od najstarszych ATB 1.00 ... poprzez 1.04x aż po najnowsze 1.05a. Co więcej, wbrew pierwotnym założeniom andruino, tym razem będzie można skorzystać w pełni z dobrodziejstw zestawów ATB jakimi są nie tylko różnorodne układy peryferyjne dla mikrokontrolerów ale także możliwości skorzystania z szerokiej gamy modułów sprzętowych wbudowanych w zestawy ATB - co często może uczynić (wbrew pozorom) dużo lepszą ofertę cenową niż zakupowanie wielu różnych Shieldów do Arduino, gdzie i tak na końcu trzeba się posiłkować sporą ilością przewodów połączeniowych - co czyni prototypowanie układów na andruino bardzo zawodnym i nastręczającym wielu problemów. W dzisiejszym poradniku przekażę w jaki sposób uruchamiać NAJNOWSZE wydania ARDUINO na zestawach ATB! Zapraszam na filmik, a na końcu na małe podsumowanie w postaci przypomnienia podstawowych kroków z poradnika wideo....

środa, 23 maja 2018

TURNIEJ RYCERSKI czyli konkurs w 3 kategoriach: C#, C++, JAVA

Witam,

Niezmiernie mi miło ogłosić dzisiaj start KONKURSU zwanego turniejem rycerskim :) Wszystkie założenia i zasady konkursu opiszę tu na blogu poniżej, więc proszę się z tym zapoznać jeśli ktoś ma zamiar wziąć udział w konkursie. Zacznę od końca czyli powiem co można wygrać ;) Otóż wygrać może maksymalnie 9 osób (o ile znajdzie się tylu śmiałków wśród rycerzy). Każda z osób wygrać może programator ATB-USBasp ver 4.2 wraz z licencją na MkAvrCakculator ale także z pełnym pakietem komponentów dla Delphi "ATNEL USB PACK". Do konkursu może przystąpić każdy, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ;) kto czuje się na siłach. Uwaga poniżej zamieszczę dwa "krótkie" filmy wideo prezentujące sam konkurs, jego zasady ale też postaram się wyjaśnić sporo kwestii
technicznych, bo jeśli jeszcze ktoś nie widział "zajawki" konkursu - to pewnie mocno się zdziwi, że być może jest on zbyt trudny. Tymczasem na bazie już dotychczasowych poradników każdy programista znający swoje środowisko programistyczne, nie ważne czy to C Sharp, C++, JAVA a może Python. Nie ważne czy ktoś chce napisać oprogramowanie dla systemu Windows, Linux czy może nawet dla MAC OS albo na Androida ;) Dodatkowo zapewniam, że jeśli informacje przekazane w filmikach poniżej okażą się niewystarczające dla kogoś to serdecznie zaprasza do zadawania mi pytań, zawsze chętnie pomogę, doprecyzuję itp 

Jest pewien drobny niuans jeśli chodzi o wydanie przeze mnie werdyktu i oceny co do programów pisanych przez uczestników pod inne platformy niż Windows - ponieważ pewnie nie będę w stanie sam wszystkich sprawdzić czy na pewno działają zgodnie z ich założeniami. Ale nie ma obaw, tutaj podejdziemy troszkę płynnie do ocen i jeśli to będzie możliwe to poprosimy ew o sprawdzenie programów innych uczestników bloga, forum itp .. którzy np już posiadają programator ATB-USBasp v4.2 i znają się na Linuxie i mogą dokonać sprawdzenia. Tak czy inaczej na końcu decyzję podejmę ja osobiście. 

CZAS na wykonanie zadania od dnia ogłoszenia konkursu czyli od czasu ukazania się tego postu na blogu to 3 tygodnie. Tzn przez 3 tygodnie będzie można nadsyłać do mnie na maila: mirekk36@o2.pl swoje programy, chociaż jak znam życie to pewnie wszystkie serwery mailowe odrzucą załączniki z programami EXE nawet jeśli będą one spakowane do ZIP, RAR czy obojętnie czego innego. Zatem może będzie trzeba po drodze wymyślić jakiś inny sposób dostarczania - a może Wy coś zaproponujecie aby rozwiązać ten kłopot - zobaczymy.

DELPHI a typ VOID dla argumentów funkcji - ciekawostka

Witam,

I zapraszam na krótki poradnik w którym postaram się pokazać, w jaki sposób portować np programy z języka C do Delphi gdy pojawi się taka zagwozdka jak nieokreślony typ argumentów funkcji jak: VOID. Wiadomo pewnie wszystkim, że zastąpienie funkcji zwracającej rezultat z typem void to po prostu użycie słówka "procedure" w Delphi, bo procedura w pascalu nie zwraca żadnych rezultatów. Ale jak poradzić sobie z typem nieokreślonym dla przekazywania niektórych argumentów? Czy tak się w ogóle da w Delphi/Pascal ? ... ależ oczywiście, że się da ... tylko, że trzeba wiedzieć jak sobie z tym radzić ;) ... myślę zatem, że ta ciekawostka i porada przyda się Wam w codziennym nawet obcowaniu z Delphi ;)

poniedziałek, 21 maja 2018

ZAPOWIEDŹ KONKURSU !

Witam,

Tym razem bardzo nietypowo - wpadłem bowiem na pomysł ciekawego konkursu, który mógłbym dla Was zorganizować, ale tym postem chciałbym pierwej sprawdzić czy pojawią się jacyś rycerze, chętni do udziału w zawodach. Uwaga! zwycięzców w konkursie może być maksymalnie DZIEWIĘĆ osób! Pewnie pojawia się pytanie - co czeka śmiałków, który okażą się zwycięzcami ? ... Otóż spośród nadesłanych prac (jakich? .. o tym za chwilę) ... zostanie wylosowanych 9 osób ale po 3 każdej z 3 kategorii ;) żeby nie było za łatwo. Naprzód zdradzę cóż każdy ze śmiałków stających w szranki wygrać może:



Jak widać, będzie to najbardziej "naszprycowana" PALZMIDAMI i najnowsza wersja atnelańskiego programatora ATB-USBasp ver 4.2 ;) ... a do tego pełen WOREK komponentów zwany "ATNEL USB PACK" pod Delphi. Krótko mówiąc aż DZIEWIĘĆ programatorów do wygrania zupełnie za FREE ;) ... oczywiście do każdego programatora także pełna licencja na MkAvrCalculator.

No dobrze na czym miałby polegać konkurs i jakie to TRZY kategorie ? ;) ....

API Commands - dla ATB-USBasp ver 4.2

Witam,

Niezmiernie miło mi dzisiaj rozpocząć pewien cykl poradników wideo, w których chciałbym przedstawić Wam zasady korzystania z komend API dla najnowszego programatora ATNEL - ATB-USBasp 4.2. Dzisiaj na sam początek postanowiłem pokazać najprostszy jak zawsze przykład dla programisty czyli zadanie tzw "HELLO WORLD" ... czyli pomigajmy sobie diodami LED wprost z wyjść programatora za pomocą podstawowych komend API. Ok w dzisiejszym poradniku poznamy te najprostsze z komend, które na dodatek nie wymagają przekazywania jakichś argumentów danych. No ale od czegoś trzeba zacząć. Ważne żeby każdy mógł zrozumieć na czym zabawa polega, żeby KAŻDY zupełnie ZA DARMO mógł sobie to przetestować na zakupionym wcześniej programatorze. Dzisiaj odcinek w którym oczywiście prezentuję najprostszą metodę i to w DELPHI, ale postaram się przedstawić również kolejne. Pod koniec poradnika wspominam o czym możemy porozmawiać w następnym odcinku jeśli będzie Was to interesowało. Tak czy inaczej od dzisiaj KAŻDY może sobie z poziomu komputera PC "pogadać" z urządzeniami na I2C czy SPI. No może nie od dzisiaj - ale dzisiaj na pewno jest porządny start!  zapraszam....

niedziela, 20 maja 2018

HC SR04 - czujnik parkowania i nie tylko

Witam,

Tym razem chciałbym podzielić się z Wami przygodą a w zasadzie walką jaką stoczyłem z tytułowym czujnikiem ultradźwiękowym. Tzn może trudno nazwać to walką, bo wprawdzie byłem uprzedzony wręcz do tych czujników, czytując pobieżne opinie na ich temat na różnych forach internetowych, zwracając szczególną uwagę na ich rzekome słabe parametry techniczne i jakość działania - tymczasem okazało się, że to całkiem zacne czujniki. Co więcej ich parametry są na prawdę dobre i dzięki temu można oprzeć o nie różne amatorskie i nie tylko konstrukcje. Jak w tytule od czujników parkowania do auta aż po czujniki np do robota własnej konstrukcji itp. Walka nie była walką lecz przyjemnym procesem ich oprogramowania i przygotowania świetnej biblioteki do ich obsługi. Na dodatek biblioteki w której można obsłużyć aż cztery takie czujniki, biblioteki gdzie nie musimy się przejmować jakiego taktowania do procesora użyjemy - biblioteka grzecznie sama się dostosuje a na deser zwróci nam CALLBACKA czyli zdarzenie na temat pomiaru ;) ... zresztą - zobaczcie sami - zapraszam....

sobota, 12 maja 2018

DELPHI - komunikacja z urządzeniami I2C i SPI z PC

Witam,

Miło mi przedstawić Wam pierwszy przykład wykorzystania najnowszego pakietu komponentów dla Delphi (C++ Builder), które umożliwiają tworzenie własnych narzędzi diagnostycznych a nawet tworzenie własnych programatorów sprzętowych na potrzeby odczytu czy programowania różnorakich pamięci EEPROM. Chodzi o "ATNEL-USB-PACK". Na dzień dzisiejszy zawiera on 6 komponentów ale 7 już w drodze ;) a będą kolejne o ile spotka się to z waszym zainteresowaniem. Trzy z tej paczki komponentów są płatne a pozostałe darmowe, i kolejne służące do implementacji kolejnych urządzeń również będą w większości darmowe. Oczywiście wersja DEMO pozwala w pełni sprawdzić sobie każdy komponent z całej paczki. Na stronie ATNEL - LINK dodano bowiem instalator PAKIETU, który zawiera w sobie nie jeden, jak dotąd było ale większą ilość komponentów. Zapraszam do sprawdzenia - zaś w poradniku pokażę jak korzystać z nich programowo w Delphi w podstawowy sposób.

wtorek, 8 maja 2018

COG ChipOnGlass - ST7565 - ciekawe wyświetlacze i biblioteka

Witam,

Tym razem chciałbym zaprezentować Wam wręcz czrujące, żeby nie powiedzieć "czarodziejskie" ;) dla oka wyświetlacze. Proszę mi wybaczyć te żartobliwe określenia, ale wręcz zakochałem się w tych wyświetlaczach - poważnie, pięknie wyświetlają dane. Być może nie mają zbyt dobrego odświeżania a więc animacje na nich są kłopotliwe tzn źle widoczne. Nie mniej jednak jeśli chodzi o statyczne wyświetlanie treści - to biją inne na głowę ;) Chciałbym również zaprezentować BIBLIOTEKĘ do sterownika ST7565, który obsługuje te wyświetlacze. Powstała ona w zasadzie na bazie biblioteki do wyświetlaczy OLED, którą kiedyś popełniłem, ale też dodałem kilka fajnych DODATKOWYCH fiuczerów ;) zapraszam na poradnik - a szczególnie na końcówkę - gdzie pokażę sterowanie tych wyświetlaczy bezpośrednio z komputera ;) poprzez programator ATB-USBasp v4.2 Być może brzmi to dziwnie - ale sami zobaczycie o co chodzi. Ponieważ otrzymuję MNÓSTWO pytań, gdzie można zakupić te cudne wyświetlacze - podaję namiar do firmy LINK ARTRONIC.pl (do przykładowego konkretnego wyświetlacz)

czwartek, 3 maja 2018

ATB-USBasp 4.2 premiera

Witam,

Jest mi niezmiernie miło przedstawić Wam najnowszą wersję programatora firmy ATNEL o nazwie ATB-USBasp ver. 4.2. Zgodnie z grafikami przedstawiającymi pierwsze opisy, zajawki programatora - zawiera on pewnego rodzaju PLAZMIDY ;) ... tak tak ... to coś na kształt plazmidów z gry Bioshock! ;) Jeśli ktoś jej nie zna - to warto rzucić okiem chociażby na youtube. Idąc tą drogą i ulegając inspiracji plazmidów z Bioshocka firma Atnel postanowiła wyposażyć swoją najnowszą wersję programatora w pewne dodatkowe i zdecydowanie nowatorskie właściwości pozwalające na mocne poszerzenie zakresu użytkowania. W efekcie końcowym, przestaje to być li tylko programator mikrokontrolerów AVR ale także zaczyna pełnić rolę typu "Multi TOOL" czyli uniwersalnego narzędzia rozwojowego oraz diagnostycznego, które bywa bardzo często potrzebne w warsztacie nawet początkującego elektronika czy entuzjasty programowania mikrokontrolerów. Ale po co zbyt dużo mówić - zapraszam na prezentację w kilku częściach ;)

sobota, 31 marca 2018

Klawiatura MATRYCOWA - ciekawa biblioteka w C

Witam,

Było już o drganiach styków "to bajki?" ;) ... no to nadszedł czas w końcu, aby zabrać się za obsługę klawiaturek matrycowych na poważnie. Tym razem zaprzęgniemy do pracy przerwania, zaś sama biblioteka jaka powstanie w wyniku tego cyklu - będzie uniwersalna i pozwoli zastosować we własnych projektach zarówno klawiatury 4x3 (czyli 12-to klawiszowe) oraz 4x4 (czyli 16-to klawiszowe). Zaś po przeróbkach źródeł zapewne uda się obsłużyć jeszcze wiele innych rodzajów klawiatur, w tym także własnych. Poradnik oczywiście skierowany jest do CAŁKOWICIE POCZĄTKUJĄCYCH ... którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tego typu urządzeniami wejściowymi ;). Przy okazji napomknę tylko, że ten poradnik stanowić będzie swego rodzaju wstęp do kolejnego - w którym omówimy również ciekawy projekt dla początkujących ale tak od A do Z. Wykorzystamy w nim stworzoną tutaj bibliotekę a przy okazji nauczymy się stosować różne inne ciekawe techniki programowania.

Bibliotekę można nabyć tutaj: 

Ok zapraszam...

środa, 28 marca 2018

ATB-USB/RS232 - plus PEŁNY RS232 (-12V/+12V)

Witam,

Jest mi niezmiernie miło zaprezentować w krótkim filmiku najnowszą wersję 1.4, przejściówki ATB-USB/RS232. W nowej odsłonie przejściówka dostaje opcjonalnie możliwość obsługi pełnego RS232 ale już nie tylko w TTL lecz także w standardzie napięciowym RS232 czyli od -12V do +12V. Łącznie przejściówka potrafi obsłużyć sporo rzeczy, bowiem poza standardowym przeznaczeniem jak z nazwy wynika, można ją również wykorzystać jako PROGRAMATOR AVR, do tego można dokonywać pomiarów temperatury 1-WIRE z czujnikami typu DS18x20, można obsługiwać również RS485. Oczywiście przejściówka jest wykrywana przez MkAvrCalculator jako programator ATB-FT232R, również przez MkClipse. Poza tym przejściówka posiada wszystkie zalety jakie miała poprzedniczka w wersji 1.3, a więc super filtracja zasilania ze szczególnym uwzględnieniem samego układu FT232, czego nie spotkacie nigdy w tanich chińskich przejściówkach, co powoduje, że nawet jeśli chińska przejściówka zaopatrzona jest w FT232R to często jest to podróbka scalaka a nawet jeśli nie to niestety z uwagi na tragiczne rozwiązanie zasilania z USB często powoduje różnego typu awarie. W przypadku ATB-USB-RS232 nie spotkacie się nigdy z takimi sytuacjami. Mogę z pełnym spokojem polecić każdemu kto zajmuje się mikrokontrolerami (nie ważne jakich rodzin), zakup tej przejściówki. Jest to bowiem bardzo ważne wyposażenie warsztatu elektronika.

Przejściówkę można nabyć tutaj: 

czwartek, 22 marca 2018

MkCLIPSE - Bzyk Bzyk - czyli Mega szybka kompilacja

Witam,

Ostatnio w ramach odpoczynku i relaksu dla szarych komórek (no musiałem chwilę odpocząć od wielu innych projektów, które tworzę w tym samym czasie) powstała jak już zapewne wiecie z poprzednich doniesień pierwsza wersja opcji autouzupełniania w MkClipse. Natomiast dzisiaj miło mi przedstawić opcję o dziwnie może brzmiącej nazwie "BZYK BZYK" ;) Chodzi mianowicie o to aby szybciej można było kompilować, szczególnie mocno rozbudowane projekty. Gdy zaczynałem pracę koncepcyjną nad tą opcją to zastanawiałem się jakiego rzędu uda się uzyskać przyśpieszenie. Czy będzie to hmmm 5-10% ? Gdyby było tylko tyle no to w sumie też dobrze ale przysłowiowego tyłka by nie urywało ... Ok zagryzłem zęby i do roboty!. Gdy sam zobaczyłem efekt końcowy to szczęka mi opadła zaś procent przyśpieszenia przeszedł moje najśmielsze oczekiwania ;) Oczywiście samo przyśpieszenie zależy od chociażby procesora jaki mamy w komputerze, ponieważ te procenty będą zależały od ilości rdzeni. Tak tak podczas nowej kompilacji potrafią być zaprzęgnięte do roboty WSZYSTKIE rdzenie procka i obciążone w równomiernym stopniu! Prześlicznie to wygląda na wykresach użycia co pokażę niżej na rysunku. Dla porównania przedstawiam także zużycie rdzeni procesora podczas zwykłej kompilacji. W tym przypadku rozłożenie pracy na poszczególne rdzenie mocno zależy od technologii w jakiej mamy wykonany procesor ale i tak widać, że cała praca skupia się na jednym rdzeniu inne zaś coś tam robią niby ale marnie im to idzie. Na starszym procku w domu widać wręcz, że tylko i wyłącznie jeden rdzeń się męczy podczas starej kompilacji ... No ale zobaczcie i oceńcie sami ;)

wtorek, 20 marca 2018

MkCLIPSE auto uzupełenianie - czy dorobić ? zajawka

Witam, tym razem chciałbym pokazać krótką zajawkę jak mogłaby wyglądać opcja "AUTO UZUPEŁNIANIA" w MkClipse ;) ... pierwsze testy idą pomyślnie, no ale to jeszcze wciąż sporo pracy nad doprowadzeniem tego do końca. Czy warto ? Czy są jacyś użytkownicy tego programu? Czy to tylko kilka pojedynczych osób ? ;)  Przy tej okazji proszę o wsparcie tego projektu również poprzez PATRONITE LINK. A zatem proszę rzucić okiem i dać znać ...


;)

poniedziałek, 19 marca 2018

Projektowanie grafiki na Wyświetlacz i podgląd na żywo ?

A dyć tak da się zrobić, zapytał Jątek ?

A jusci Panie, a jusci to możliwe ....

i tym sposobem chciałbym zaprezentować Wam ciekawą być może zajawkę tego jak będzie można już wkrótce projektować sobie grafiki i różne tam takie rzeczy i bajery na różne wyświetlacze :) ale ... ale tak aby można było "na żywo" podglądać na fizycznym wyświetlaczu, który stanowi obiekt pożądania! :) hmmmm mniaaam ... chcecie zobaczyć zajawkę jak to może wyglądać? o co tu chodzi ?
Jeśli rodzą się wam w głowie pytania typu "czy to będzie służyć tylko do takich grafik?" ... to od razu zapomnijcie o odpowiedzi TAK. Dlaczego? ... bo będzie można poza tym jeszcze tzw "cuda wianki" robić :D ... postaramy się o to ... a zatem "DO DZIEŁA" tzn "do oglądania :)


A tak wygląda "to coś pod maską" ... czyli widok formatki tego programu od strony Delphi wraz z pewnym ciekawym komponentem o nazwie MkDisplayDesigner:



;)

sobota, 10 marca 2018

Fusion 360 - czas start

Witam i zapraszam na pierwszy odcinek szkoleniowy odnośnie modelowania w programie Fusion 360, który prowadzi Paweł. 


Poniżej można pobrać plik STEP do poradnika o na którym pracuje Paweł.


;)

wtorek, 6 lutego 2018

MkMENU oficjalny START plus nowe możliwości ;)

Witam,

W związku z tym, że w dniu dzisiejszym właśnie zakończyły się prace nad projektem o nazwie MkMENU, miło mi przedstawić tym razem już oficjalną prezentację możliwości tej biblioteki, tego mechanizmu. Nurtowały mnie bowiem dwie ważne kwestie: PIERWSZA w jaki sposób dokonać zmian w bibliotece aby nasze MENU mogło wyświetlać również wartości przynajmniej niektórych pozycji, tak od razu na ekranie MENU/SUBMENU. DRUGA sprawa to czy uda się dokonać wszystkich przeliczeń związanych z obsługą wieloliniowego MENU, na DOWOLNYM ekranie/wyświetlaczu tak aby wciąż nie uzależniać biblioteki od warstwy sprzętowej a jednocześnie oddać użytkownikowi absolutnie wygodne w obsłudze narzędzie. No i udało się połączyć obie możliwości w JEDNEJ bibliotece. Co więcej, sam postanowiłem przetestować proces instalacji od samego początku, tak jak osoba, która pierwszy raz o tej bibliotece usłyszała i nie chcąc wnikać w meandry jej działania, chciałaby po prostu móc szybko dla testu odpalić całość. Na tym polu wydaje mi się, że też zostało zrobione bardzo dużo ponieważ pojawiły się "templatki" czyli wzorcowe pliki na bazie których przykładowy test na najpopularniejszym bodajże wyświetlaczu LCD 2x16 uda się KAŻDEMU uruchomić w kilka chwil po kolejnym poradniku, w którym zaprezentuję jak to się robi "od początku" Tymczasem zapraszam na filmik, w którym prezentuję nowe możliwości na START:

poniedziałek, 29 stycznia 2018

MkMENU_LIB Diagram - pytanko do Was

Witam,

Czy mógłby mi ktoś spróbować powiedzieć czy na podstawie takiego hmm ala diagramu można coś wywnioskować - BEZ ŻADNYCH dodatkowych opisów ? OCZYWIŚCIE chodzi tutaj generalnie o diagram, który ma obrazować w jaki sposób działać ma MkMENU_LIB czyli przygotowywana przeze mnie biblioteka do obsługi dowolnego MENU na dowolnym mikrokontrolerze i co ciekawe na dowolnym wyświetlaczu a co jeszcze lepsze na dowolnym urządzeniu wejściowym, gdzie na przykładach pokazuję, w poprzednich poradnikach wideo, że zastosować można do sterowania takie rzeczy jak enkoder, poprzez najzwyklejsze mikroprzyciski aż po piloty podczerwieni i mnóstwo innych. 

Nie chodzi mi o to aby późniejsze opisy czy instrukcję zastąpić jednym diagramem. To ma na celu jedynie sprawdzenie czy jest to w jakiś sposób czytelne i na ile czytelne. Miło byłoby również gdyby ktoś napisał co jest nieczytelne i dlaczego, ew jakieś sugestie ;) Bardzo mnie interesuje co uda się wam wywnioskować z prezentowanego diagramu bez żadnych moich dalszych sugestii - więc jak ? pomożecie ? ;) Oczywiście z góry dziękuję, pozdrawiam i zapewniam, że już niedługo ukaże się wersja ostateczna, która w porównaniu do pierwotnie pokazywanej będzie miała być może jeszcze jakieś dodatkowe "bajery" ;) Poniżej w poście znajduje się oczywiście rysunek w wysokiej rozdzielczości.

Delphi MkFormSR + Autostart z Windows

Witam,

Tym razem krótka relacja z pewnej ważnej aktualizacji ale komponentu dla Delphi o nazwie MkFormSR, którego za darmo w pełnej wersji można pobrać z tego LINKu. Pomijając już standardowe poprzednie właściwości to dość istotnym było dodanie ok miesiąc temu możliwości zapamiętywania przeróżnych danych aplikacji przy pomocy tego komponentu wprost do rejestru windows zamiast do plików INI, co znacznie ułatwia pracę z programem. To tym razem idąc za ciosem dodana została możliwość uruchamiania naszej własnej aplikacji wraz z systemem Windows, dzięki odpowiedniemu wpisowi i w odpowiednim miejscu w rejestrze. Zastanawiacie się o co dokładniej chodzi z tymi wpisami? Spokojnie wszystko absolutnie dokładnie objaśniam w poradniku. Zaś na koniec pokazuję jedną ze swoich aplikacji, która z powodzeniem korzysta z najnowszej właściwości komponentu MkFormSR czyli potrafi startować wraz ze startem Windowsa. Niby nic wielkiego ale sami się przekonacie jak to ułatwia życie, gdy mamy tego typu komponety pod ręką, w zasadzie to nie życie a programowanie ;) zapraszam...

niedziela, 28 stycznia 2018

DELPHI - własne fonty

Witam,

Zapewne wielu z Was miało ochotę dodać własny font do własnej aplikacji. Ale nie do windowsa ;) tylko font albo fonty do własnej aplikacji, żeby tylko ona mogła z nich korzystać. Jeśli jeszcze uważasz, że to jakiś niepotrzebny zbytek to pomyśl proszę o możliwości zorganizowania, że tak powiem, np ciekawych rodzajów wyświetlaczy ;) a w przyszłości może i innych interfejsów na potrzeby np prezentacji danych pomiarowych z mikrokontrolera - gdy aplikacja sobie z nim rozmawia czy to po RS232, czy WiFi/Ethernet i pobiera dane, które musi prezentować. Ale przecież nie tylko na taką okazję używa się własnych fontów, zresztą - zapraszam na małą prezentację - to wszystko się wyjaśni, jeśli jeszcze nie mieliśmy z tym zagadnieniem do czynienia ;)

sobota, 27 stycznia 2018

MkClipse - BIG Update + kontrola wersji

Witam,

Jest mi niezmiernie miło zaprezentować Wam najnowszą aktualizację programu MkClipse. Uwierzcie mi, że jest co pokazać w poradniku wideo. Specjalny poradnik powstał nie dlatego, że pojawiła się jakaś tam jedna z kolejnych aktualizacji ale dlatego, że ostatnio dodane zostały bardzo fajne funkcjonalności zaś dzisiaj po KUŹNI z moim kolegą Michałem - wprowadzona została NOWA NIESAMOWITA funkcjonalność związana z ciekawą możliwości kontrolowania wersji naszych wsadów do mikrokontrolerów. Chcielibyście mieć np informację tak jak np z aplikacji generowanych na PC na temat wersji a także numeru buildu, który na dodatek będzie generowany automatycznie ! i inkremtnowany. To nie wszystko, inkrementacja będzie następowała tylko po poprawnej kompilacji ;) ... do tego możliwość zaszycia we wsadzie np daty i czasu..... albo tylko niektórych z tych informacji - ot po prostu "na życzenie" ;) .... co więcej ... dane o wersji, buildzie, czasie itp będą dostępne również z poziomu KODU ŹRÓDŁOWEGO i to co najciekawsze w KAŻDYM PLIKU projektu !!! ... no sorki - ale TEGO JESZCZE NIE BYŁO ! .. więc warto zobaczyć przynajmniej o czym ja tu opowiadam ;)

piątek, 26 stycznia 2018

Inteli DOM - wprawki w C dla początkujących

Witam,

Tak tak .. w końcu zabieramy się za inteligentne domy, żeby nadążyć za obecnymi trendami. W końcu nawet w ćwiczeniach dla początkujących można przecież pobawić się takimi zacnymi zagadnieniami. A zatem DO DZIEŁA! ;) ... Już dawno nie było poradnika związanego z językiem programowania C ... dla AVR a więc czas najwyższy ... Proszę jednak pamiętać, że tytuł to jedno - zaś przekazane tutaj techniki programowania można wykorzystać w tysiącach innych sytuacji czy projektów. Chodzi bowiem o umiejętne pisanie aplikacji tzw nieblokujących i to w taki sposób aby mogli z tego korzystać również całkowicie początkujący. W sumie jak się okaże za chwilę sprawa jest prosta ... Tyle, że ze zdziwieniem pewnie każdy dostrzeże, że nie widać w programie żadnej instrukcji typu _delay_ms() a tymczasem program ślicznie działa i pozwala przepięknie regulować nie tylko (włącz/wyłącz) ale wiele różnych parametrów oświetlenia naraz, co więcej - w sposób przyjazny dla zwykłego użytkownika - nie zaś dla informatyka, programisty itp ;) ZAPRASZAM SERDECZNIE - mam nadzieję, że warto spędzić ze mną chwilkę

wtorek, 23 stycznia 2018

ATNEL WEBINAR - czas start

Witam,

Miło mi zaprosić Was na inaugurację i otwarcie kolejnego i oficjalnego już sposobu komunikacji z moimi szanownymi widzami, czytelnikami, forumowiczami - ze wszystkimi. Rozpoczynamy bowiem serię webinarów dzięki którym będę miał jeszcze lepszą możliwość kontaktu z Wami podczas tego typu poradników. Wszystko to za sprawą możliwości zadawania pytań "na żywo" ;) Tak tak - teraz jeśli ktoś czegoś nawet "po drodze" nie zrozumie - jak to bywało w zwykłych poradnikach wideo, gdzie mamy tylko jednostronny kontakt, to tutaj - można dopytać "ile wlezie" aż uda się zrozumieć, zaskoczyć i lecieć dalej z prezentowanym materiałem. Proszę zatem wykorzystujcie mnie ile się da na takich spotkaniach ;) Zapraszam na krótki informacyjny filmik jak to będzie się odbywało ...

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Rozwiązanie PRZEDZIWNEJ zagadki + Nagroda

W związku z tym, że pomimo bardzo PRZEDZIWNEJ ZAGADKI jaka ukazała się na blogu dnia 13-go stycznia 2018 ;)  pod tym linkiem: LINK (fajna data 13-go) ... pomimo tego, że myślałem że tym razem rozwiązanie padnie może co najwcześniej po miesiącu od jej ukazania się - to znowu mnie zaskoczyliście i prawidłowa odpowiedź padała już w ciągu pierwszych 24 godzin!!! (Czy uda mi się kiedyś wymyślić jakąś zagadkę, którą będziecie rozwiązywać dłużej niż 24 godziny?) ;) ... masakra normalnie. 

NAGRODA to wersja KOMERCYJNA produktu, który pojawi się w tym zakresie już wkrótce!

Ale cóż - GRATULUJĘ ZWYCIĘZCY - którym jest: Mariusz Kosnowski. Jak się okazało to również on wcześniej jako "Anonimowy" udzielił poprawnej odpowiedzi. Zatem po odpowiednim czasie i weryfikacji mogę już w 100% ogłosić go jako zwycięzcę. Zgodnie z obietnicą otrzymuje on pełną i to komercyjną licencję na oprogramowanie MkMenu LIB i MkMenu Generator. 



DELPHI - super UI (User Interface)

Witam,

Zapewne wielu początkujących programistów w Delphi zadaje sobie pytanie, "czy można się pozbyć w aplikacji typowego CAPTION BAR'a?" ... albo jak zmienić wygląd programu, żeby nie przypominał typowego okienka Windowsa. Chodzi, krótko mówiąc o to, aby przygotować swoją własną i zupełnie unikalną koncepcję interfejsu użytkownika, bez korzystania z jakichś typowych gotowych pomysłów. No cóż mnie zawsze też to nurtowało, lecz zawsze wiązały się z tym jakieś ograniczenia drobne jak chodzi o wykorzystanie standardowych kontrolek VCL w Delphi. Przyszedł zatem moment aby coś do nich dodać, coś naprawić, coś zmienić "po swojemu" ... Dlatego ostatnią moją aplikację, która nomen omen stanowi narzędzie prezentowane w poprzednich poradnikach, postanowiłem napisać tak aby była bardzo nietypowym okienkiem windowsowym. No i dlatego dzisiaj chciałbym się z Wami podzielić tym co udało mi się uzyskać, pokazać Wam od tzw "kuchni" wszystkie szczegóły dotyczące budowy takiej aplikacji, tak aby każdy z Was mógł sobie we własnym zakresie od teraz tworzyć wg własnych pomysłów, przeróżne nietypowe i ładne okienka ;)

piątek, 19 stycznia 2018

MkMENU + GENERATOR

Witam,

Cóż się kryje pod tym tajemniczym tytułem? Zapraszam Was serdecznie na prezentację całkiem nowego pomysłu, który z powodzeniem właśnie udało mi się już praktycznie w 99% wprowadzić do życia ;) Nawet już użyłem prototypu w komercyjnym projekcie i działa wyśmienicie. Zanim obejrzycie filmiki mogę tylko zdradzić, że będzie to pakiet narzędzi. Jedno bodajże najważniejsze przeznaczone jest dla języka C dla mikrokontrolerów i to dowolnej rodziny! ... drugie zaś narzędzie przeznaczone na PC i ma służyć jako wspomaganie pracy w stosunku do pierwszego. Można będzie zatem z narzędzia a w zasadzie biblioteki swobodnie korzystać nawet na prockach PIC ale także ARM/STM czy 8051 i wielu innych. Warto zobaczyć w czym, rzecz. Zapraszam ;)

sobota, 13 stycznia 2018

Przedziwna ZAGADKA - tylko na blogu !


Witam, tym razem zagadka i WYGRANA TYLKO dla tych którzy spróbują swoich sił tutaj na moim blogu jeśli chodzi o próbę udzielenia odpowiedzi ... hmmm prawidłowej odpowiedzi ...
Przyznaję, zagadka jest niczym z "Tween Peaks" :D (no może troszkę przesadziłem z tym tween peaks, ale co tam) ... mieszają się tutaj (tzn w tym filmiku różne sceny, w zasadzie sceny z różnych filmików) ... a pytanie - hmm w zasadzie zagadka brzmi:

- kto opisze w miarę najdokładniej czego może dotyczyć zagadka a przy okazji im więcej szczegółów poda "osoba" ... biorąca udział w konkursie - odnośnie tego czego dotyczą poszczególne i w nieco zwariowany sposób połączone sceny, ... to TA OSOBA, może wygrać i wygra ... zupełnie za FREE - kod źródłowy praz [PEWIEN PROGRAM NARZĘDZIOWY pod WINDOWS] o którym będzie mowa :D ... hmmm końcówka pytania już sugeruje - o co chodzi w zagadce ale ...

wiem, zdaję sobie sprawę, że jest ona MEGA ABSTRAKCYJNA! Niestety moi czytelnicy i widzowie szanowni już przyzwyczaili mnie, że potrafią grupowo rozwiązywać TAKIE zagadki, że mi osobiście by się nawet nie przyśniło - żeby wpaść na pomysł, co poeta czyli mirekk36 miał na myśli.

A zatem! do dzieła - TEN KTO poda najwięcej szczegółów odnośnie tego co widzi w filmie (czego dotyczą historycznie rzecz biorąc sceny w filmie), ten kto odgadnie czego dotyczyć może chociażby ta zagadka, albo najlepiej opisze co może przedstawiać ten "psychodeliczny" filmik - to wygra "TO COŚ", za FREE, na KOŃCU, gdy już się to ukaże ;) ... a zaprawdę powiadam wam - czas ÓW się zbliża wielkimi krokami :D

środa, 10 stycznia 2018

OTP2SMS - komunikacja SMS z komputera, bankowość elektroniczna

Witam,

Tym razem niezmiernie miło mi jest przedstawić Wam, całkiem nowy program albo w zasadzie pakiet programów, jakie się urodziły po hmmm "obejrzeniu?" ;) poradników wideo z tego linku: https://goo.gl/KmG6ZR .(pierwsza część poradnika wideo) ;) .... Tym samym chciałbym aby ta aplikacja(-e), które tu prezentuję stały się dla KAŻDEGO inspiracją do własnych działań. Zobaczcie jak to jest - najpierw pokazuję w DETALACH jak coś zrobić i jak zrozumieć żeby samemu umieć pisać aplikacje czy to na telefon czy na komputer PC, a później idąc za ciosem chcę pokazać, że można na tej bazie SAMEMU stworzyć komercyjną aplikację, a więc własne programistyczne pomysły, których pewnie sami macie pełno, jak je przełożyć na fajny gotowy produkt. Jak zacząć zarabiać pieniądze na swojej skromnej wiedzy. Liczę na to, że przyda się takie podejście w moich poradnikach czasem - żeby pokazać coś od przysłowiowego "A" do "Ziet" ;D ... Tymczasem aplikacje o których mówię zostały ZNACZNIE poszerzone o funkcjonalności - szczególnie jak chodzi o ZAAWANSOWANĄ KOMUNIKACJĘ SMS z poziomu komputera - to niesamowite i niesamowicie przydatne rozwiązanie - sami zobaczycie i się przekonacie ;) ... ale też inne drobne funkcjonalności jak chociażby możliwości sterowania "INTELIGENTNYM DODMEM" - a więc zahaczamy o tzw IOT czyli internet rzeczy. Dlaczego? Ano dlatego, że nagle nasz procek typu ATmega czy ATtiny, czy PIC, czy STM - otrzyma nowe możliwości - komunikację przez SMSy i to w KAŻDĄ stronę - fajne ? ;) Chcecie więcej szczegółów ? to zapraszam na dwa krótkie filmiki a przy okazji zapowiadam Wam, że OTP2SMS będzie się dalej znacznie rozszerzał - zobaczycie wkrótce tzn za jakiś czas - o jakie nowe i przydatne w praktyce funkcjonalności.