Strony

niedziela, 29 września 2013

GAMMA correction - nowe narzędzie w MkAvrCalculator

Witam,

Dzisiaj chciałbym przedstawić wam kolejne już nowe narzędzie w programie MkAvrCalculator. Tym razem zajmiemy się korekcją GAMMA. Co kryje się pod tym tajemniczym terminem. Pewnie każdy z was, kto zajmował się sterowaniem jasności diod LED za pomocą PWM zauważył, że zjawisko to jest bardzo nieliniowe, w związku z czym, próba rozjaśniania i ściemniania diody LED np w 256 krokach przy użyciu PWM'a o rozdzielczości 256, powoduje zwykle dosyć brzydkie zjawisko polegające na tym, że dioda przy niskich wartościach PWM bardzo szybko się rozjaśnia prawie do maksymalnej wartości (a przynajmniej nam tak się wydaje, tak postrzegają to nasze oczy). Po czym gdy zwiększamy PWM od wartości już ok 50 do 255 to w zasadzie nasze oko nie dostrzega zmian w zwiększającym się natężeniu światła. Wziąwszy do tego pod uwagę fakt, że różne diody LED (różne kolory) mają różne własne charakterystyki zależności prądu od napięcia (nieliniowe oczywiście) to dostajemy obraz, w którym ciężko jest niejednokrotnie uzyskać ciekawe i w pełni interesujące nas efekty świetlne, gdy budujemy własne urządzenie. Na początek zapraszam na krótki, tym razem naprawdę krótki film:

środa, 25 września 2013

Rejestr przesuwny 74595 - podstawy

Witam,

Oto króciutki, kolejny poradnik dotyczący tym razem rejestrów przesuwnych. Jest to oczywiście praktyczne uzupełnienie do książki "Mikrokontrolery AVR Język C - podstawy programowania". Tyle że tutaj w sposób taki troszkę obrazowy przedstawiam podstawy działania rejestrów, jak się do tego zabierać, jak można łączyć je kaskadowo po kilka sztuk a także jak to oprogramować w podstawowy sposób. Mam nadzieję, że ten poradnik wraz z wiedzą przekazaną we wspomnianej książce przybliży i rozświetli do końca wszystkim początkującym osobom te zagadnienia. Sądzę, że po zrozumieniu od podstaw zasad działania rejestrów przesuwnych, zrodzą się w waszych głowach setki jak nie tysiące ;) pomysłów na ich zastosowania. Wziąwszy oczywiście pod uwagę, że w dzisiejszych czasach mamy cały ogrom przeróżnych rejestrów tego typu, w tym także specjalizowanych np do obsługi diod LED ... a to już daje często ciekawe pole do popisu naszej wyobraźni ;) Zapraszam zatem na filmik a także do obejrzenia przykładowego schematu w eaglu oraz kodu programu omawianego w poradniku:

piątek, 20 września 2013

"Back in time" ...

Witam,

W związku z tym, że ostatnio przeszedłem wulkanizację opon mózgowych ;) dzięki zaleceniom naszego forumowego doktora "SunRivera" .... udało mi się znaleźć, przy pomocy oczywiście jednego z szanownych czytelników .... informację z przeszłości, z września 1988 roku. O matko! jak teraz widzę tę datę to wydaje mi się to tak odległe w czasie, prawie jak bitwa pod Grunwaldem ;) .... (no może troszkę przesadziłem bo ta bitwa to 1410r no ale ...) W każdym bądź razie, w owym czasie jako młokos zacząłem się interesować dosyć mocno programowaniem również w asemblerze procesorów Z80 oraz 8051. Akurat z tymi Z80 było mi o tyle po drodze, że siedziały sobie one w komputerkach ZX Spectrum. Wprawdzie początki to był Basic, ale szybko okazało się, że to garnitur troszkę za ciasny dla mnie i stąd próba wejścia w matrix czyli w asemblera okazała się bardzo pasjonującą przygodą. Niektóre z tych programów, czasem bardzo krótkich aczkolwiek przydatnych udało mi się opublikować na łamach ówczesnych pierwszych czasopism poruszających taką tematykę. Wprawdzie, przed wulkanizacją opon mózgowych, byłem święcie przekonany, że moje drobne publikacje ukazały się w czasopiśmie Bajtek, to jednak teraz okazało się, że na pewno było to czasopismo KOMPUTER. Dzięki uprzejmości jednego z czytelników, dostałem skany i przyznam, że aż troszkę mi się łezka w oku zakręciła jak zobaczyłem swój mini  "Back in time" ;) .... dobrze, że nie nastąpiło zakrzywienie czasoprzestrzeni - bo pewnie bym zniknął. Dobrze już nie marudzę, poniżej skany:

środa, 18 września 2013

7-segment display - generator - MkAvrCalculator

Witam,

To już kolejne narzędzie dodane do programu MkAvrCalculator. Przy okazji jakie wygodne. Wprawdzie w książce "Mikrokontrolery AVR Język C - podstawy programowania" opisuję metodę generowania sobie znaków w kodzie w języku C, to jednak niesie to za sobą i tak sporo pracy, klepania w klawiaturę itp itd. A po co się męczyć? pomyślałem sobie ;) .... i traaach ! ... przygotowałem małe narzędzie. Od teraz już mi się nie chce w kodzie źródłowym majstrować gdy mam coś wyświetlać na takich 7-segmentowych wyświetlaczach ;) . Odpalam MkAvrCalculator, wybieram z palety odpowiednie narzędzie i w zasadzie większość roboty ono samo za mnie robi. Program pozwala na definicję znaków przy założeniu, że cały port mikrokontrolera przeznaczamy na katody bądź anody wyświetlacza. Ewentualnie można pominąć kropkę jeśli ktoś nie używa. Co ciekawe, możemy sobie dowolnie podłączać piny w ramach portu, możemy też wybierać sobie aktywny stan czy to ma być 1 czy 0 w zależności od sprzętu użytego do sterowania wyświetlaczem. Narzędzie generuje nam od razu gotową tablicę jako kod źródłowy dla języka AVR GCC, ale nie stoi nic na przeszkodzie aby przerobić sobie wygenerowane kody pod dowolny język nawet Bascom ;)


sobota, 14 września 2013

BTM-222 tester w MkAvrCalculator

Witam,

To już kolejne, wprawdzie niewielkie ale użyteczne narzędzie jakie pojawiło się w programie MkAvrCalculator ;) Występuje w zakładce "Narzędzia" pod nazwą "ATB-BTM-222 test & settings". Po uruchomieniu okna ujrzymy dwa bardzo uproszczone terminale. Jeden po lewej, który służy do połączenia z modułem od strony sprzętowej przez jego fizyczne nóżki RS232. Oczywiście z poziomu komputera użyć w tym celu musimy jakiejś przejściówki albo USB/RS232(TTL) albo jeśli korzystamy ze starego portu COM, to z przejściówki MAX232. Po prawej stronie jest natomiast terminal pozwalający łączyć się z modułem od strony Bluetooth. Dzięki temu, że mamy "All in One" (wszystko w jednym) procedura testowania czy też konfiguracji naszego modułu BTM staje się banalnie prosta. Wkrótce też ukaże się mini poradnik wideo odnośnie tego narzędzia oraz możliwości jakie ono daje w praktyce, wraz z przypomnieniem sobie niektórych komend kofiguracyjnych dla modułu. Tymczasem zapraszam do obejrzenia kilku zrzutów ekranu z okna narzędziowego:

środa, 11 września 2013

Dioda LED 3W - z bliska ;)

Witam, gdyby ktoś chciał podejrzeć z bliska jak wygląda mniej więcej struktura diody LED RGB 3W ... to bardzo proszę ;) Tutaj widać fotkę z takim wstępnym przybliżeniem:

Akurat ta dioda LED jest jeszcze dostępna normalnie w sklepie Atnel: www.sklep.atnel.pl . Natomiast poniżej zbliżamy oko wielkiego brata ;)

wtorek, 3 września 2013

WS2812 RGB LED

Witam,

Tym razem bardzo nietypowy post, przepraszam, że nic nie mogę powiedzieć więcej, nawet nie mogę powiedzieć czy będzie nagroda za rozwiązanie tej zagadki (ale może będzie)... wszystko wyjaśni się wkrótce, choć w bardzo nieokreślonym czasie (tego też nie podpowiem). Ale jeśli ktoś zechce to może próbować zgadywać ;) ... zapraszam do zabawy. Nadmienię, że oczekuję na końcu konkretnego symbolu tego (nie da się ukryć) elementu elektronicznego. Wszystko to dziwnie wygląda ale po prostu mam pewien plan ;) ... na końcu tej drogi okaże się o co tu chodzi. No chyba że zdarzy się, że nieoczekiwanie ktoś rozszyfruje mój tajemniczy plan i zgadnie co to jest dokładnie na zdjęciu. Poniżej pierwsza fotka, a na pewno pojawią się jeszcze kolejne:

(diody WS2812 można kupić tutaj: http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/Dioda-RGB-WS2812/80)