Szalenie miło mi (może nie po raz pierwszy) zaprezentować najnowszą płytkę deweloperską dla niektórych mikrokontrolerów z serii ATtiny, mowa tu o tych, które posiadają magistralę programowania TPI. Nie jest to tylko płytka do "ratowania" zablokowanych mikrokontrolerów, można wręcz powiedzieć, że to jest tylko niewielki promil jej możliwości. Płytka bowiem umożliwia swobodne testowanie swoich własnych i dowolnych aplikacji na tych mikrokontrolerach, nawet wtedy gdy ustawimi pin RESET w tryb pracy I/O czyli ? ... czyli do tej pory dla większości osób oznaczało to tzw zablokowanie procka. Tymczasem teraz - nawet gdy RESET jest zablokowany, wciąż można nie tylko programować procka nowym wsadem ale także wciąż wykorzystywać pin RESET do własnych celów. Do tej pory jeszcze nie pojawiło się nigdzie tego typu rozwiązanie, jesteśmy więc pierwsi. Myślę, że warto sprawdzić co to jest i do czego to służy, co więcej jaka jest ogromna wygoda programowania mikrokontrolerów w takim module. To jest to!
Strony
▼
niedziela, 23 kwietnia 2017
czwartek, 20 kwietnia 2017
ATtiny10 + MEDkit + MagicLED + Enkoder ;)
Witam,
Przyznacie sami, że niezły komplet ! Nie dość że procek tak maleńki jak ATtiny10, nie dość, że posiada TYLKO 32 bajty pamięci RAM, nie dość, że posiada TYLKO 3 ale w zasadzie dzięki MEDkit'owi 4 piny dla użytkownika, to udało się zaprząc go do roboty w taki sposób, że musi orać biedak nie tylko Magic LED'y ale także ENKODER obrotowy ;) i to w oparciu o biblioteki które już przecież dobrze znacie z moich poradników LINK. Poniżej zamieszczam schemat jak to jest podłączone, mam nadzieję, że będzie niemałe zdziwienie - jak można wykorzystać takiego malucha!
piątek, 14 kwietnia 2017
RS232 od PODSTAW - SOFTWARE część 02
Witam,
Zapraszam na drugą część poradnika o RS232, tym razem zajmiemy się przygotowaniem wszystkiego na komputerze PC po to aby nawiązać komunikację z programu Terminala (Putty.exe) z mikrokontrolerem AVR. Tyle, że poznamy czeklistę a w zasadzie dwie czeklisty ;) ... czyli procedury które należy przejść aby móc ZAWSZE i WSZĘDZIE bezproblemowo móc wysyłać dane z procka do komputera. Nie ważne czy to za pomocą przejściówki USB/RS232 czy za pomocą układu przejściówki MAX232/3232 itp .. Polecam Tobie przejść ze mną wszystko dokładnie krok po kroku, jeśli jeszcze do tej pory masz w tym zakresie pewne problemy. Dzięki temu w przyszłości będzie już dużo łatwiej ;) Zapraszam!
wtorek, 11 kwietnia 2017
RS232 od podstaw - hardware
Witam,
Nadszedł czas w którym przyszło mi rozprawić się z podstawami, z teorią działania RS232. Muszę opowiedzieć swoimi słowami jak to działa tak na najniższym poziomie. Co to jest ramka rs232, z czego ona się składa, jak wygląda, co zawiera itd. W końcu jak ona jest przesyłana a także w jaki sposób są przesyłane dane za pomocą tychże ramek. Niestety nie udało mi się zawrzeć tych informacji w mojej niebieskiej książce, ale uznałem że dobrym miejscem aby coś na ten temat opowiedzieć będzie poradnik wideo. Pomyślałem, że stworzę dwa takie poradniki na temat PODSTAW. Jeden dotyczyć będzie teorii czyli zasady działania, ramek, bitów itp, to właśnie ta część. W drugiej zaś precyzyjnie omówię w jaki sposób można sobie testować takie połączenia w absolutnie podstawowy sposób od strony programowej i za pomocą mikrokonbtrolerów AVR w języku C. W takim razie zaczynamy ;)
środa, 5 kwietnia 2017
MkDS18x20 - pomiar temperatury - komponent Delphi i C++
Witam,
Z nieukrywaną radością, chciałbym zaprezentować Wam i oddać w wasze ręce komponent do środowisk Delphi oraz C++ Builder, za pomocą którego można napisać w 5 minut własną aplikację do pomiaru temperatury z poziomu komputera za pomocą jednego lub wielu scalonych czujników cyfrowych firmy Dallas/Maxim typu DS18B20/DS18S20. W celu sprzętowego podłączenia do komputera nie będziemy potrzebowali żadnego mikrokontrolera a jedynie jakiejś prostej przejściówki USB/RS232 z prostym układem dopasowującym do magistrali 1wire, albo przy pomocy nawet starego portu COM z poziomami napięć (-12V/+12V), również z prostym układem dopasowującym. Sam komponent oraz schematy układów dopasowujących można znaleźć na stronie: http://atnel.pl/mkds18x20.html .Natomiast w filmach poniżej chciałbym pokazać jak tego dokonać, jak napisać swoją pierwszą własną aplikację do takich pomiarów. Mam nadzieję, że będzie to miłe zaskoczenie, ponieważ po wielu latach postanowiłem oddać w Wasze ręce ten komponent. W wersji FREE działa w pełnym zakresie i można go używać do celów niekomercyjnych. Wyświetla się jednak wtedy przy starcie tzw Nag Screen. Można również zakupić za symboliczną cenę licencję na pełną wersję komponentu w sklepie internetowym Atnel.