Strony

środa, 20 listopada 2013

Tablica wskaźników we flash ( PROGMEM ) Atmel toolchain

Witam,

Taka mała krótka porada dla wszystkich zjadaczy nowych właściwości atmel toolchain (w tym także przypomnienie dla mnie) ;) w porównaniu do starego AVR GCC. Jest to porada z cyklu jak płynnie i bezboleśnie przejść ze starego toolchaina WinAVR na najnowszy Atmel toolchain. Jak wiecie jeśli w starym GCC chcieliśmy zdefiniować w pamięci Flash jakieś napisy (stringi, cokolwiek także stałe liczbowe) np na potrzeby MENU, czy też jakieś fonty np dla wyświetlaczy różnej maści ;), a następnie utworzyć tablicę wskaźników do tychże napisów/fontów w pamięci Flash, to wystarczyło zrobić to tak (podam przykład w oparciu o stringi ok?) ...


PRAWIDŁOWA instalacja driverów dla układów FT232R

W związku z bardzo często zadawanym pytaniem postanowiłem przygotować króciutki artykuł pozwalający każdemu przebrnąć właściwie przez instalację driverów dla układów FT232R używanych w produktach Atnel. W zasadzie w artykule jest mowa o tym skąd należy je pobrać, jaką wersję wybrać ponieważ są dwie i co najgorsze gdy drivery są instalowane domyślnie przez niektóre wersje Windows, to wybierana jest ta niezalecana wersja. Podpowiadam także jak sobie poradzić gdy już mamy poważny kłopot i żadna instalacja driverów nie pozwala na prawidłowe działanie programów Atnel takich jak MkAvrCalculator czy też MkBootloader. Link poniżej:



poniedziałek, 18 listopada 2013

MkBootloader - mała rewolucja, generator BLS dla ATmega

Witam,

W kolejnym i tym razem bardzo krótkim poradniku chciałbym wam pokazać nowe narzędzie jakie oddaję wszystkim użytkownikom programu MkBootloader. Do tej pory każdy kto chciał wygenerować sobie BLS (wsad do mikrokontrolera) ATmega z bootloaderem, narażony był że tak powiem na obcowanie z konsolą DOS'a oraz koniecznością ręcznej kompilacji, że nie wspomnę o konieczności edycji parametrów pliku sterującego kompilacją makefile czy też samego pliku *.c który zawierał kod ... To powodowało, że osoby niezbyt obeznane z językiem C czyli użytkownicy Bascoma czy też czystego asemblera, nie do końca i nie zawsze potrafili sobie poradzić z przygotowaniem i właściwą kompilacją wsadu dla swoich potrzeb. Koniec ;) od dzisiaj jest inaczej ... dokładnie omawiam nowe narzędzie w programie a także integrację z programem MkAvrCalculator. Na zakończenie, jeśli ktoś zechce posłuchać fajnej muzyki i wytrzyma do końca to zobaczy fragmenty z planu - podczas gdy przeprowadzałem kiedyś pierwsze swoje próby z technologią związaną z tzw "GREEN SCREEN" ... no ale to dla wytrwałych ;) to oczywiście już nie ma nic wspólnego z poradnikiem - ot taka ciekawostka.

sobota, 2 listopada 2013

RTC DS3231 - najdokładniejszy zegarek na świecie?

Witam,

Tym razem chciałbym przedstawić wam pewien drobny scalaczek, który mnie ostatnio zafascynował. Pewnie nie jest on pierwszym i ostatnim, który tego "dokonał", że się tak wyrażę ale pomimo to uznałem, że warto powiedzieć o nim kilka słów. Tym bardziej, że przy tej okazji rozprawimy się jednocześnie z kilkoma ważnymi zagadnieniami elektronicznymi a także napiszemy sobie bibliotekę do jego obsługi. Bardzo często zdarza się, że początkująca osoba w zakresie mikrokontrolerów gdy robi swój pierwszy zegarek, wybiera do tego celu pierwszy lepszy i dostępny układ RTC. Być może czasem przegląda fora internetowe w poszukiwaniu porad, ale tam też często nie znajduje satsyfakcjonujących odpowiedzi, które pozwoliłyby właściwie i świadomie wybrać taki układ. Zwykle opieramy się na opinii innej osoby, która gdzieś tam akurat powiedziała, że np "u mnie ten RTC działał bardzo dokładnie". Ja w tym poradniku, chciałbym natomiast omówić temat niejako od podstaw. Zwrócić twoją uwagę na pewne szczegóły jeśli chodzi o parametry nie tylko układów scalonych ale także rezonatorów kwarcowych wykorzystywanych do budowy układów RTC. Przy okazji wiedza ta przyda się także w zakresie mikrokontrolerów z którymi będziesz miał do czynienia. Ale nie uprzedzajmy faktów, polecam obejrzeć - hmm może nie krótki bo ponad godzinny poradnik, jednak mam nadzieję, że pozwoli on poznać temat na tyle dogłębnie aby od tej pory każdy mógł już sam w pełni świadomie dobierać sobie układy RTC do swoich zastosowań czy też rezonatory kwarcowe.