Witam,
Dawno mnie tu nie było ale chyba każdy wie dlaczego. Byłem bowiem "na zesłaniu", które trwało łącznie aż 11 miesięcy! To długo, dla mnie bardzo długo lecz podejrzewam, że dla moich czytelników, widzów pewnie też. Tyle właśnie trwało napisanie mojej trzeciej książki, żółtej książki, jednym słowem mówiąc YELLOWBOOK'a. Ostatnie miesiące a szczególnie dni dłużyły mi się niesamowicie. Ale jest! Już koniec, hurrraaaa udało się, pisanie książki zakończone. Nadszedł czas na
" Projekt YELLOWBOOK "
Cóż to oznacza? Z uwagi na tak długi czas, w którym musiałem się bez reszty poświęcić na tworzenie nie tylko książki ale także kodów źródłowych do ćwiczeń. Kodów, które nie są pisane na kolanie, na szybko, byle by coś tam było. Są dopracowane jak zawsze a tym razem poświęcam im wręcz szczególną uwagę, dlatego że zdecydowałem się na bardzo nietypowe ale nowatorskie zarazem podejście do przekazywania wiedzy w książce.
Oczywiście to Ty ocenisz na końcu czy to nowe podejście jest do zaakceptowania, czy może przysłużyć się jeszcze lepiej samej sprawie jaką jest proces uczenia się z tak napisanej książki. To Ty będziesz sędzią w tej sprawie. Ja ze swojej strony powiem, że jeszcze nie spotkałem się na rynku wydawniczym, przynajmniej w Polsce z takim podejściem do opracowania materiału w książce.
Z jednej strony było to dla mnie ogromne wyzwanie i zajęło mi to dużo więcej czasu niż gdybym opisywał to dotychczas stosowanym sposobem w wielu różnych publikacjach tego typu, poświęconych programowaniu. Z drugiej zaś strony to dla mnie znowu ryzyko i dreszczyk emocji jak zostanie to ocenione przez Ciebie. Bo to jest dla mnie najważniejsze. Do omówienia miałem, jak każdy sam będzie się mógł przekonać dość duży i bardzo złożony kod źródłowy. Próba opisu jego kluczowych tylko części zapewne zniechęciłaby przede wszystkim początkujących, którzy pogubiliby się zapewne mając nawet na dołączonym nośniku pełen kod do przeglądania. Dlatego postanowiłem podjąć się dość karkołomnej czasowo próby pisania tego kodu niejako razem z czytelnikiem, z początkującą osobą od samego początku! Omawiając po kolei nie tylko stosowane w kodzie techniki programowania ale przede wszystkim chciałem pokazać w jaki sposób można małymi kroczkami dochodzić do pewnych rozwiązań, tych bardziej skomplikowanych. Pokazać całą drogę tak aby było widać jak na dłoni skąd one się biorą. Jak rodzą się pomysły w trakcie tworzenia kodu. Podsumowując, chciałem aby czytelnik poczuł się tak jakbyśmy razem we dwójkę siedzieli obok siebie i wspólnie pracowali, tworzyli. Zostawiam wręcz w wielu miejscach pole do popisu dla czytelnika.