Strony

środa, 30 marca 2016

ATB-LION - nowa przetwornica od Atnela

Witam,

Super miniaturowy moduł przetwornicy wraz z ładowarką ! Do akumulatorów LiON, LiPO. Zasilacz buforowy. Zastosowania: robotyka, powerbanki, zasilanie dla zestawów ATB, zasilanie dla Raspberry PI 2/3.

Pamiętacie może jeszcze zagadkę, która w sumie niedawno pojawiła się na blogu? ( Przypomnę: LINK ) Jeśli ktoś się dziwi dlaczego tak długo trwało jej oficjalne rozwiązanie, dlaczego tak dużo czasu minęło zanim oficjalnie można zaprezentować ten produkt, to już wyjaśniam. Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę ile czasu trwa okres nie tylko prototypowania, na którego składa się to, że trzeba często wykonać nie jedną a wręcz kilka pośrednich wersji produktu, płytek PCB, wykonać testy, ale na końcu przed wprowadzeniem do obrotu, trzeba jeszcze wykonać oficjalne testy aby uzyskać certyfikat CE. Tak, tak droga ta bywa długa i bolesna przede wszystkim finansowo. Proszę się zatem nie dziwić dlaczego tyle to trwało ale także nie dziwić się dlaczego produkt ma taką, i tak uważam bardzo atrakcyjną cenę. Chociaż tutaj, dzisiaj jeszcze nie jestem w stanie wam przedstawić tej ceny, to nastąpi wkrótce jak tylko zostanie ogłoszone na stronach sklepu firmy Atnel, czyli www.sklep.atnel.pl . Zastanówmy się jaki cel ma dzisiejszy artykuł ? Otóż wyjaśniam, że ma on aż dwa cele ;) JEDEN to oficjalne wyłonienie zwycięzcy zagadki, DRUGI zaś to przedstawienie wam możliwości tego LWA a także wyjaśnienie jego przeznaczenia. 

środa, 16 marca 2016

ENKODER obrotowy od podstaw

Witam,

To już kolejny poradnik w którym przewija się tematyka enkoderów, tyle że tym razem nie przewija się ale w końcu uznałem, że nadszedł czas aby zająć się tym od podstaw i zakończyć spreparowaniem jakieś fajnej i porządnej biblioteki do obsługi i to różnych enkoderów na potrzeby oczywiście języka C. Okazuje się, że aby porządnie obsłużyć enkoder trzeba się zmierzyć nie tylko z oprogramowaniem ale też z ?...... zzzz elektroniką! ;) wiem wiem - niektóre osoby się uśmieją w tym momencie bo powiedzą - jaki tam kod, byle kilka linijek wystarczy i już będzie działać, a elektronika ? jakaż to elektronika do enkodera - bez przesady. A jednak postaram się wam udowodnić, że z pozoru błaha sprawa jak enkoder wymaga jednak sporej uwagi jeśli chodzi o kod (o dobry kod) i poprawne działanie w każdych warunkach. Przy czym pokażę wam co mam na myśli, pisząc o poprawnym działaniu enkodera wg mnie. Postaram się również udowodnić, że ważny jest również sposób elektronicznego dopasowania sygnałów z enkodera na potrzeby samego mikrokontrolera. Dowiesz się także - co to znaczy efekt "Opery SYDNEY" z Australii :D ... mam nadzieję, że da to każdemu sporo do myślenia ale też pozwoli spojrzeć nieco z innej strony na tak niby proste i popularne enkoderki.