Strony

niedziela, 4 maja 2014

SPI, I2C, RS232 - jak przesłać kilka bajtów ?

Witam,

Na wstępie witam was po właśnie co dopiero zakończonym, mini 4-dniowym urlopie. Już chyba cztery lata w ogóle nie byłem na żadnym urlopie tak długo tzn dłużej niż ew wekeend ;) .... Oczywiście, co nieco odpocząłem ale jednak ileż można odpoczywać? Nawet tam nie wytrzymałem bez Was ;) .... dlatego postanowiłem nakręcić w plenerze taki NIETYPOWY PORADNIK. Naturalnie poradnik tym razem dla CAŁKOWICIE POCZĄTKUJĄCYCH, zaznaczam to wyraźnie. Ciekaw jestem waszej opinii czy w takiej postaci może być "zjadliwy" poradnik ? .... liczę na odzew ;) Sprawa dotyczy tego z czym ostatnio zetknąłem się na niejednym forum, otóż spora ilość początkujących osób, która nauczyła się już wprawdzie wysyłać POJEDYNCZY bajt czy to przez SPI, czy to przez I2C czy to przez UART .... nagle, nie wiedzieć czemu nie może sobie poradzić z wysłaniem a to 3 bajtów naraz, a to 5 bajtów albo jeszcze innej ilości, kombinując w nieskończoność - jak to zrobić? Mam nadzieję, że ten poradnik - RAZ a DOBRZE załatwi sprawę tego typu pytań i uporządkuje troszkę rzeczy w głowie na początku tej przyjemnej drogi nauki programowania. Przy okazji poznamy hmmm o ile to nie za duże słowo - podejście algorytmiczne, może taki wstęp do tego podejścia. Mam nadzieję, że się choć troszkę przyda to o czym opowiadałem ....



zapraszam na plenerowy filmik:


;)

21 komentarzy:

  1. Zawsze chciałem pana odwiedzić i trochę pogadać, a tutaj w majowy weekend taka okazja i nic. Akurat byłem na wakacjach w Dziwnówku tylko 10km od Pobierowa, ehh może następnym razem ;)
    A poradnik jak zwykle treściwy, ale 15min tylko o wysyłaniu kilku bajtów a drugie 15 o wszystkim. Takie poradniki to mi się podobają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to rzeczywiście szkoda - bo niedaleko mieliśmy ;)

      ale cieszę się, że chociaż poradnik przypadł się spodobał.

      Pozdrawiam

      Usuń
  2. a może Mirku zrobisz poradnik o module GSM/GPRS SIM900D który ukazał się w sklepie atnel

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tym to będzie mam nadzieję sporo i ciekawie ;) .... ale to dopiero w trzeciej książce (Yellowbook'u), która już załapała roczne opóźnienie. Może pod koniec tego roku? Tymczasem rzuć proszę okiem tutaj:

      http://forum.atnel.pl/topic2963.html

      taka mała zajawka

      Usuń
  3. Nagrałeś wspaniały poradnik jak zwykle zaczynam chyba łapać o co chodzi, temat jest wspaniały zaczynam obejmować to zagadnienie. Na zakończenie powiem że nietylko jesteś wspaniałym wykładowcą ale też aktorem. Z poradnika na poradnik jesteś coraz lepszy. Nick--piotr--

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję uprzejmie - no ale jednak z tymi umiejętnościami aktorskimi to mi daleko ;) .... zresztą i wykładowczymi, że tak powiem ...

      ale na pewno ... lubię w ten sposób spędzać z Wami troszkę czasu i tym bardziej, jeśli jeszcze się okaże czasem że moje luźne przemyślenia mogą się przydać ;)

      Usuń
  4. Ja nic nie przesadzam jesteś Wielki i to wszystkim muwię bo tak myślę. Mam 63latek i nie bujam piszę co myślę. --piotr--

    OdpowiedzUsuń
  5. Z przyjemnością się Pana słucha nawet jak zagadnienie jest już przeze mnie przyswojone. Poradnik w plenerze dodatkowo uprzyjemnia odsłuch, te ptaszki ćwierkające etc. Pomyśleć , że jeszcze kilka miesięcy temu to nie wiedziałem co to Atmega i język C :)Pańska pasja jest mocno zaraźliwa w pozytywnym słowa tego znaczeniu.
    Poradniki Pańskie są bardzo cennym źródłem informacji i doskonale uzupełniają/rozszerzają wiedzę wydobytą z bluebooka.
    Takich opcji w T-Mobile nie mają i mieć nie będą :)
    Pozdrawiam Serdecznie z Warszawy i życzę nieustającego zdrowia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję, szczególnie to zdrówko nieustające by się przydało ;)

      również pozdrawiam i cieszę się że udaje mi się zarażać pasją ;)

      Usuń
  6. A ja się przyznam bez bicia, że mam obie książki Pana Mirka i w dodatku zawodowo lutuję (SMT, THT, AirHot, BGA) (serwisant w pewnej firmie) i po całym dniu pracy nie mam siły na nic. W pracy zawsze sobie obiecuję, że zajmę się programowaniem, ale niestety to tylko obiecanki. Ciężko jest mi się zmusić... A Pana Mirka podziwiam za zapał, zapał którego brakuje mojej osobie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam Panie Mirku.
    Poradnik jak zwykle treściwy i na temat.Od siebie dodam tyko, że bluebook, to podstawa jeśli się chce na poważnie wystartować z C na AVR.
    Pozdrawiam,Piotr.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mirku, ależ z Ciebie pracuś! Nawet na urlopie nie odpuszczasz. Strasznie dziękuję za to ile serca, pasji, cierpliwości i ciężkiej pracy wkładasz w to, żeby się z innymi podzielić wiedzą i doświadczeniem. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się osobiście podziękować! Świetna robota! Trzymam kciuki, Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  9. No prawdziwy człowiek z pasją. Podziwiam i trochę zazdroszczę:) Mirku czy są takie chwile kiedy nie myślisz o programowaniu? Nawet jak są, to pewnie są dla Ciebie męczarnią;)

    OdpowiedzUsuń
  10. eeeeh ... no coś w tym jest ... jak np wyjadę kiedyś na urlop ... np na aż cały tydzień ... no to ok, mogę zrozumieć że trzeba odpocząć i np cały jeden dzień nie myśleć o elektronice czy programowaniu ... no dobra - niech będzie że DWA dni .... ale co robić w pozostałe 5 dni urlopu ??? brrrr .... Na szczęście moja żoniczność udaje, że niby nie widzi, że do walizki przemycę laptoka ;) ... a czasem, i zestaw uruchomieniowy ... a potem wieczorkami często odpływam ;) .... no tak już jakoś mam ....

    OdpowiedzUsuń
  11. Hehe z tym przemycaniem sprzetu to cos o tym wiem :) ale to chyba dobrze jak pasja jest jednoczesnie praca...
    Jedyne co bym zmienil w filmiku to algorytmiczne myslenie nazwalbym po prostu logicznym mysleniem :) kiedys uczyli tego przez rozwiazywanie zadan z trescia... Dzisiaj mlodzi maja problemy czasami czytac ze zrozumieniem a co dopiero cos samemu wymyslec...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie jak mówisz, ale jednak ćwiczenie czyni mistrza jak to mówią, więc warto próbować, warto trenować ... lepsze to niż nic nie robić .... lepiej zająć się elektroniką i programowaniem niż ..... (tu każdy dokończy sobie sam)

      Usuń
  12. Mirku, pytanie początkującego, ale czy możesz mi powiedzieć jaka jest różnica między typem uint08_t a uint8_t ?
    Widzę u Ciebie w przykładzie z SPI typ uint08_t, który nie jest rozpoznawany w moim środowisku (Eclipse+WinAVR wg Mikrokontrolery AVR jak zacząć cz.3).

    Pozdrawiam
    Daniel

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Różnica jest taka że nie ma takiego typu jak: uint08_t i jeśli gdzieś to widzisz to jest to ewidentna literówka

      Usuń
    2. Dziękuję!
      Pojawiają się takie w funkcjach odbioru bajtu z SPI w niebieskiej książce (wyd.I).

      Usuń
    3. W pierwszym wydaniu książki było niestety sporo literówek.

      Usuń
    4. Rozumiem. Dzięki wielkie za te świetne książki. Na zieloną właśnie jestem w trakcie załapywania się na drugie wydanie :)

      Usuń