Strony

środa, 1 stycznia 2014

WS2812 - MAGIC RGB LED - PART 01

Witam,

Nowy 2014 rok chciałbym rozpocząć króciutkim (tu was zaskoczę) poradnikiem, a w zasadzie pierwszą częścią dłuższego cyklu poradników na temat magicznych nowoczesnych diod LED. Ich zastosowania są ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią ;) ... wykorzystywane w taśmach LED RGB pozwalają na sterowanie każdą pojedynczą diodą tak jak w ekranach LCD/LED. Tak tak, każda z nich to swego rodzaju piksel, który nie dość że może świecić w dowolnym kolorze to jeszcze jesteśmy w stanie regulować jego jasnością w pełnym zakresie. Odkąd pojawiły się na rynku w sprzedaży niesamowite diody LED RGB o symbolu WS2812 (dostępne także w sklepie internetowym firmy Atnel) www.sklep.atnel.pl dokładniej tutaj --> LINK, można dowolnie i bez ograniczeń popuszczać wodze własnej fantazji co to ich zastosowań. Ten cykl poradników będzie miał za zadanie pomóc w tym zadaniu także tym osobom, które nie czują się jeszcze na siłach aby napisać we własnym zakresie biblioteki do ich obsługi i to w czystym języku C. Postaramy się zatem w trakcie kilku odcinków poradnika, wspólnie napisać takie biblioteki, dobrze je zrozumieć, tak aby później łatwo się korzystało z nich każdemu, kto się z tym zapoznał ;)


zapraszam na króciutki (tylko pół godziny) materiał wideo:


;)

17 komentarzy:

  1. Już się nie mogę doczekać tego sterowania, bo to prawie że nie możliwe że jednym (chyba nie dowolnym) pinem mikro klocka można sterować tyloma diodami i to nawet w PWM. Coś niesamowitego. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak tak - DOWOLNYM pinem procka i tylko jednym ;)

      Usuń
  2. "Sterowanie za pomocą TYLKO TRZECH PRZEOWDÓW" ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak - eeeh moje literówki - przepraszam ... ale już tego nie poprawię w materiale video :(

      Usuń
    2. Nie gniewam się ;). Z niecierpliwością czekam z kolei na następne odcinki, bo zapowiada się, jak zwykle, baaaardzo ciekawie ;).

      Usuń
  3. Miła niespodzianka na nowy rok:) Czas oglądać hehe

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie mogę się już doczekać na kolejny film. Tak bardzo mnie zaciekawiłeś :)

    OdpowiedzUsuń
  5. A może by pan zrobił tak "krótki" film zatytułowany "Od kuchni" w którym to pokazany by był ten "bałagan" i całe stanowisko pracy po za kawałkiem szafy i ściany :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Wstępnie można powiedzieć, że diody z zamontowanym chipem rozwiązują wiele problemów
    w zastosowaniach, w których potrzeba sterować indywidualnie setkami czy tysiącami diod świecących. Na razie mam je na warsztacie, przechodzą testy wytrzymałościowe:). Diody są dość wysokiej jakości - równo świecą na całej długości taśmy. Sprawdzane pod lupą - wykonanie samych diod jak i taśm solidne co mnie pozytywnie zaskoczyło. Przed zakupem najbardziej zastanawiało mnie czy aby na pewno biały kolor to rzeczywiście biały przy równych ustawieniach RGB i jak się okazało składowe są dobrze skalibrowane. Samo sterowanie 1 przewodowe to także ciekawe rozwiązanie.
    Natomiast czego brakuje to za mała skala odcieni. 8-bitowa to niestety zdecydowanie za mało
    aby wykonywać z nich tablice ledowe wyświetlające obraz. Korekta gamma, regulacja jaskrawości oraz multipleksowanie np 1:2 lub 1:4 wymagałby przynajmniej 12-bit lub lepiej 16-bitowej skali odcieni tak jak jest w dedykowanych driverach LED.
    Kolejna rzecz do której można się przyczepić to olbrzymie prądy, choć to nie wada samych diod WS2812 tylko taka ich natura - niskiego napięcia zasilania. Diody WS2812 pobierają ok 50mA (biały na full) co przy taśmie 5metrowej 60led/metr daje 15A! Im większe prądy tym większy problem, ale skoro są już diody z chipem to dobrze by było gdy twórcy pomyśleli też o impulsowym ich zasilaniu. np pompą ładunkową. To tyle co chciałem na ten temat napisać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Odnośnie tego spadku napięcia na taśmie o którym wspomniałeś - mam 4 metry listwy 60led/m zasilonej tylko z jednego końca i nic się nie dzieje negatywnego nawet przy zapalonym kolorze białym na full. Może zależy to od konkretnego wykonania taśmy lub od wydajności zasilacza bo faktycznie prądu to to trochę zżera.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może być tak jak mówisz ... ale 4 m na full bez spadku napięcia na drugim końcu ? przy poborze prądu 2,7 A ? ... no to nie za bardzo sobie wyobrażam co za taśma to wytrzyma ... ? .... ale kłócić się nie będę oczywiście bo nie ma sensu ... wierzę ci na słowo ;)

      Usuń
    2. Mała poprawka - nie to że nie ma spadku, tylko nie występuje ten efekt że sygnał zanika na pewnej długości z powodu spadku napięcia. Pomiar na końcu taśmy wykazuje spadek napięcia nawet do 3,18V. Nawet przy tak niskim napięciu sterowane są całe 4 metry taśmy. Zasilam to z zasilacza impulsowego o wydajności 7A (made in china).

      Usuń
  8. mam pytanie gdzie można kupić tą kolorową taśmę led?

    OdpowiedzUsuń
  9. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam.
    Dawno tu nie zaglądałem, ale jeżeli mnie pamięć nie myli, to był chyab jakiś odcinek omawiajacy implementacje efektu kropli wody. Czy mógłbyś Mirku podac jego tytuł ?

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń