Strony

wtorek, 29 października 2013

ATB-USB-RS232 - w końcu JEST! ;)

Witam,

Tym razem chciałbym przedstawić wam najnowszy produkt z firmy Atnel. Powstawał dosyć długo i w bólach można powiedzieć. Niby prosta przejściówka USB/RS232 a jednak w trakcie prototypowania było sporo najrozmaitszych kłopotów ;) Na szczęście w końcu się udało i może ona ujrzeć światło dzienne. Dokładniejszy opis znajdziecie oczywiście na stronie ATNEL - LINK, tutaj jednak chciałbym przedstawić krótki filmik - poradnik pokazujący jej podstawowe możliwości. Te najbardziej podstawowe są oczywiście od razu wprost do wykorzystania. Mam tu na myśli takie funkcjonalności jak USB/RS232 .... ale uwaga w standardzie napięciowym RS232! co oznacza, że na wyjściu mamy napięcia jak w starych portach COM w komputerach od -12V do +12V. To nie wszystko, tym co najczęściej poszukują początkujący jak świętego grala niemalże, to funkcjonalność USB/RS232-TTL! Tyle że nie zawsze początkujący wiedzą nawet, że to właśnie tego poszukują, że to jest właśnie im potrzebne, dlatego często muszą się "poparzyć" potocznie mówiąc, poprzez kupowanie różnych dziwnych przejściówek USB/RS232, które później jak się okazują w ogóle nie chcą działać a to z mikrokontrolerem, a to z modułem Bluetooth ATB-BTM-222, a to jeszcze z czymś innym. Pominę na tym etapie inne możliwości bo o tym będzie w filmie poniżej. Dlatego zapraszam do jego obejrzenia:

czwartek, 17 października 2013

REWOLUCJA w MkAvrCalculatorze ;)

Witam,

Z uwagi na fakt iż niedługo w życie wejdą nowe przejściówki ATB-USB-RS232, które będą pełnić także rolę pełnoprawnych programatorów AVR co może spowodować iż niektórzy użytkownicy będą mieli podłączone do komputera dwa urządzenia np: przejściówkę oraz zestaw ATB, albo nawet trzy atnelańskie urządzenia czyli np: przejściówkę oraz dwa zestawy ATB pojawiłby się totalny mętlik w programie MkAvrCalculator w starszych wersjach od "build 59" w dół aby sprawnie obsłużyć takie konfiguracje. To pociągnęło za sobą konieczność totalnych zmian w programie pod tym względem. Oczywiście jest jeszcze kilka innych powodów takiej aktualizacji jaka będzie miała miejsce w wersji "build 60" ale o tym już dowiecie się wszystkiego w szczegółach z krótkiego bo tym razem tylko pół godzinnego filmiku. Zapraszam do obejrzenia ale także uwag szczególnie przy testowaniu najnowszej wersji programu gdy się ukaże. Ja starałem się wprawdzie sprawdzić jego działanie na takich systemach jak. Win XP, Win7, Win Vista oraz Win8 i wszystko wygląda że działa poprawnie, nie mniej jednak życie szybko to zweryfikuje, więc za wszystkie uwagi będę bardzo wdzięczny. Na zakończenie dodam, że w końcu udało mi się zrobić po prostu fajne i przydatne (kolejne mini narzędzie w MkAvrCalculator) czyli informację na bieżąco pod jakim numerkiem portu COM zgłasza nam się podpinana do USB przejściówka oparta o FT232 ;) i podobne scalaki. Mam nadzieję, że także wam przypadnie to do gustu - no ale czekam na opinie ;)

czwartek, 10 października 2013

Dzisiaj II urodziny FORUM ATNEL

Także i tą drogą chciałbym dać znać, że właśnie dzisiaj obchodzimy drugie urodziny naszego forum: www.forum.atnel.pl

Z tej okazji przygotowana jest także ciekawa promocja, która trwać będzie jeszcze dzisiaj przez cały dzień - zapraszam do linku poniżej ;)

środa, 2 października 2013

ATB-SHIELD-IO co można z nim zrobić ? ;)

Witam,

Niedawno pojawił w ofercie firmy Atnel nowy moduł przeznaczony do zestawów ATB o nazwie ATB-SHIELD-IO. Wspominałem już o nim na blogu przekazując niejako jego zapowiedź. Dzisiaj jednak chciałbym bliżej przedstawić w formie krótkiego poradnika wideo, co można z tym modułem robić ;) ... jak go wykorzystywać. Myślę, że kilka przykładów pokazanych tak na żywo, pozwoli każdemu ocenic czy ew docenić możliwości tego niewielkiego ale bardzo przydatnego modułu. Dlatego też w poradniku znajdziecie uzupełnienie ćwiczenia które pominąłem w poradniku na temat rejestrów przesuwnych: Rejestr przesuwny 74595 - podstawy. Wtedy nie miałem przylutowanych 8 goldpinów przy rejestrze przesuwnym i nie mogłem pokazać jak wykorzystać go do sterowania wyświetlaczem multipleksowanym LED, na bazie ćwiczenia z książki. Tym razem jest to ładnie zaprezentowane. Poza tym poruszam także tematykę podstawowego sterowania jasnością diod LED a w tym przypadku diody LED RGB, jaką posiadamy na omawianym module. Przy okazji poruszam tutaj temat korekcji GAMMA czyli widać przykład jak z niej korzystać w taki podstawowy najprostszy sposób. Jest to zatem uzupełnienie z kolei do tego poradnika: GAMMA correction - nowe narzędzie w MkAvrCalculator. Jako ostatni omawiam układ expandera I2C jakim jest PCF8574 oraz fajną mam nadzieję możliwość jego wykorzystania przy sterowaniu wyświetlaczy LCD. Tutaj również wspomagam się wprost kodem z drugiego oficjalnego wydania (w twardej oprawie) mojej pierwszej niebieskiej książki: "Mikrokontrolery AVR Język C - podstawy programowania". Myślę, że warto poświęcić około pół godzinki ... no może z "małym haczykiem" ;) ..... na obejrzenie materiału wideo, który prezentuję poniżej: