zagadka - konkurs już rozwiązany - nagrody zostały przyznane:
kolega o nicku: radio - książka + MkAvrCalculator
koledzy:
XQV oraz kingofspace7 - MkAvrCalculator
zwycięzców proszę o kontakt na e-mail - podany na stronie
-------------------------------------------------------Tym zadaniem otwieram dział ciekawostek z dziedziny elektroniki. Proszę bardzo poniżej zdjęcie pewnego elementu elektronicznego. Proszę zgadnąć co to jest i do czego może służyć?
Kliknij obrazek aby zobaczyć całość w powiększeniu. |
Ten kto kto do końca września poda najlepsze wyjaśnienie otrzyma ode mnie NAGRODĘ ....
...pełną wersję programu MkAvrCalculator ;)
a także:
Odpowiedzi proszę udzielać w komentarzach na dole. Jeśli będzie więcej prawidłowych odpowiedzi niż jedna to zostanie wybrana jedna osoba w drodze losowania.
Dodam, że sam byłem bardzo zdziwiony że coś takiego w ogóle było produkowane, gdy to ujrzałem pierwszy raz i doszedłem do tego co to jest ;)
Przy okazji Panowie, proponuję zarejestrować się w googlu, czy też jakoś podpisywać chociaż nickiem swoje odpowiedzi czy mailem najlepiej, żebym potem wiedział kto jest kto ;) bo jak każdy odpowie jako anonimowy ??? .... to dopiero dla mnie będzie zagadka ;)
Zapraszam do zabawy
Poniżej jeszcze jedna fotka, żeby było widać jakiś punkt odniesienia w celu uzmysłowienia sobie wielkości tego elementu.
Aktualizacja: 2011-09-16
Ponieważ minęło już parę ładnych dni i nadal brak prawidłowej odpowiedzi, w takim razie zwiększam pulę wygranej. Nowe zasady:
jeśli ktoś poda pełną prawidłową nazwę, nawet bez opisywania zastosowania - ten otrzyma poza programem MkAvrCalculator także książkę pt: "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania" ;) tyle że będzie to ciut starsze wydanie I-sze - dokładne informacje można znaleźć tutaj:
Jeśli zaś nikomu nie uda się odgadnąć, to pomiędzy dwoma osobami o nickach:
XQV
oraz
kingofspace7
Chyba, że któryś z panów do końca rozwiąże zagadkę - wtedy jeszcze dojdzie książka ;)
Witam
OdpowiedzUsuńTo jest fotorezystor.
Pozdrawiam
Ja na razie nie będę udzielał żadnych podpowiedzi, proszę jednak zwrócić uwagę na te mniejsze zdjęcia w rogach z prawej strony. Widać tam, że element ten posiada TRZY wyprowadzenia ;)
OdpowiedzUsuńHehe myslałem że już wyginęły :) gdzieś go wymontował Mirek ?? Startował nie będę bo juz mam swoją nagrodę :)
OdpowiedzUsuńNo tak, bardzo proszę o nie podpowiadanie tych osób, które są już albo specami w tej dziedzinie albo posiadają już program Nagrodę. Więc dzięki SunRiver, że nie zdardziłeś o co chodzi ;)
OdpowiedzUsuńI nie będę na wszelki wypadek tu wspominał skąd go wymontowałem, napiszę w mailu ;) jak coś.
witam
OdpowiedzUsuńmiałem napisać fototranzystor a wyszło fotorezystor
pozdrawiam
witam
OdpowiedzUsuńmiałem napisać fototranzystor a wyszło fotorezystor
pozdrawiam
pewności nie mam, ale fototranzystor
OdpowiedzUsuńDobrze, na dzień dzisiejszy podpowiem, że to nie jest ani fotorezystor ani fototranzystor, więc proszę próbować dalej ;) - zapraszam.
OdpowiedzUsuńna pewno jest to czujnik, pytanie czego, posiada 3 elektrody, które nie są ze sobą połączone, może czujnik Halla?
OdpowiedzUsuńNa pocieszenie podpowiem panowie, że ja też się zdziwiłem srodze gdy zobaczyłem ten element a jak się już dowiedziałem co to jest - to zdziwienie było jeszcze większe, wręcz zbaraniałem ;) .... więc myślę, że jak już padnie poprawna odpowiedź i zainteresowani również poznają szczegóły na temat tego elementu to także będzie ciekawe zaskoczenie.
OdpowiedzUsuńczujnik IR xD ?
OdpowiedzUsuńNiestety ale nie jest to także czujnik IR.
OdpowiedzUsuń(postaram się jednak od razu wykluczać błędne odpowiedzi)
Może fotoelementy to fałszywy trop. Obstawiam, że to czujnik ciśnienia.
OdpowiedzUsuńWidzę, że u szanownych kolegów zupełnie podobna konsternacja jak u mnie ;) ... i podobnie domysły.
OdpowiedzUsuńW związku z powyższym podpowiem w międzyczasie, że to nie fałszywy trop.
przycisk dotykowy ;-)
OdpowiedzUsuńmaro
Nie, nie - tak jak napisałem wcześniej dobrym tropem jest to, że ma to coś wspólnego z fotoelementami ;)
OdpowiedzUsuńPodwójna fotodioda ?
OdpowiedzUsuńmaro ;-)
Fotodioda :) ?
OdpowiedzUsuńDarek
Ani podwójna- , ani pojedyncza- fotodioda niestety ;)
OdpowiedzUsuńSkoro jest to fotoelement to raczej musi być to pewien rodzaj fotorezystora. Trzy końcówki i specyficzny "wzorek" sugeruje, że może być on czuły na kształt wiązki światła padającej na pole, więc może ten element jest odpowiedzialny za odczyt ścieżki dźwiękowej z kliszy lub działanie autofocusu w jakimś projektorze?
OdpowiedzUsuńXQV - ciepło !
OdpowiedzUsuńNie jest to precyzyjne określenie ale jeśli nikomu nie uda się do końca miesiąca podać precyzyjnego określenia albo zastosowania to jesteś pierwszym kandydatem do nagrody (jeśli oczywiście będziesz nią zainteresowany?).
a może to jest czujnik który wykrywa obecność czegoś na linii produkcyjnej? obudowa trochę za bardzo pancerna jak na umieszczenie w jeszcze jednej obudowie
OdpowiedzUsuńmstan --> że to jest jakiś czujnik to pewne, chodzi o próbę odgadnięcia precyzyjnej nazwy a zapewniam, że taką posiada. Zapewniam, też że przynajmniej ten nie był wykorzystywany w żadnej linii produkcyjnej.
OdpowiedzUsuńNa wszelki wypadek dodałem nową fotkę, żeby było można precyzyjnie pokazać jego wielkość. Jako punkty odniesienia są dwa typowe rezonatory kwarcowe.
Na początku myslałem że jest to czujnik MEMS ale to nie taka skala żeby zobaczyć je gołym okiem :)
OdpowiedzUsuńTeraz myślę po podpowiedzi że jest to bolometr
"W bolometrze promieniowanie elektromagnetyczne jest absorbowane w oporniku, ogrzewa go i prowadzi do zmiany jego oporności. Zmiany te są rejestrowane na odpowiednio wycechowanym mierniku elektrycznym (np. mikroamperomierzu w układzie mostka)."
Nie, nie to nie bolometr ;) Na razie najbliżej był XQV
OdpowiedzUsuńA może to jest głowica optyczna
OdpowiedzUsuńPełna nazwa
OdpowiedzUsuńDźwiękowa głowica optyczna
Niestety, nie jest to dźwiękowa głowica optyczna. Widzę, że jak już zagadka się wyjaśni to będzie zaskoczenie dla wszystkich, że było to "teoretycznie" takie proste ;)
OdpowiedzUsuńFotoogniwo pomiarowe ?
OdpowiedzUsuńtzn mikro kolektor słoneczny ?
Czujnik AF?
OdpowiedzUsuńCzujnik Fazy światła?
Czujnik długości fali światła?
Nadal nie padła poprawna odpowiedź.
OdpowiedzUsuńpodwójny fotorezystor używany w rzutnikach w układzie automatycznego ustawiania ostrości
OdpowiedzUsuńkingofspace7 --> to nadal niewłaściwa odpowiedź ale rzekłbym, że pewne jej elementy są na tyle zbliżone do poprawnej odpowiedzi, że zaliczyłbym już ciebie i oraz XQV - do losowania nagrody, jeśli oczywiście nie padnie ta właściwa, w pełni poprawna odpowiedź ;)
OdpowiedzUsuńto może czujnik ccd z 14 fotoelementami?
OdpowiedzUsuńPodwójny detektor fazy?
OdpowiedzUsuńA może Detektor kontrastu?
OdpowiedzUsuńChyba ze to będziesz czujnik krzyżowy
OdpowiedzUsuńNa pocieszenie powiem, że ja to dopiero dziwne rzeczy wymyślałem próbując odpowiedzieć pewnemu szanownemu elektronikowi, na pytanie co to jest ;)
OdpowiedzUsuńAle niestety nadal brak poprawnej odpowiedzi.
rezonator kwarcowy?
OdpowiedzUsuńTo jest czujnik wilgotności
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Keize ;)
ani rezonator kwarcowy ani czujnik wilgotności - bardzo daleko - tzn zimno, zimno ;)
OdpowiedzUsuńCzujnik liniowy?
OdpowiedzUsuńCzujnik kontrastu?
Czujnik wyzwalania lampy błyskowej
Miniaturowa bomba atomowa wynaleziona przez rosjan podczas zimnej wojny montowana w aparatach importowanych do stanów w nadziei że ktoś kupi aparat zrobi zdjęcię uruchamiając jednocześnie bombe:D?
fototranzystor z wyprowadzoną bazą.
OdpowiedzUsuńbomba też nie, ani fototranzystor. ;) To ma w sumie bardzo prostą nazwę dlatego będzie duże zdziwienie na końcu ;) ( i na pewno w tej nazwie nie ma żadnej formy wyrazu "czujnik" )
OdpowiedzUsuńBateria. ALe mam wrażenie ze oddalam się od tematu... Za liczbę prób są kary/ nagrody:D?
OdpowiedzUsuńNo, jeśli będzie to strzelanie na oślep i straszne odbieganie od tematu to będę chyba musiał wprowadzić kary - bo troszkę to zaciemnia obraz sprawy dla innych ;) .... (niedługo jak się rozpędzisz to powiesz, że to są np nożyczki albo pizza) ;)
OdpowiedzUsuńmyślałem nad formą do kopytek...
OdpowiedzUsuńPrzeleciałem chyba przez wszystkie czujniki używane w autofocusie:D pomysłów brak:D Podpowiedź musisz dać:D JEszcze rymami sypie:D
Ależ panie kolego - podpowiedź już była - najbliżej był kolega XQV - przeczytaj jego wypowiedź i idź w tym kierunku. Już więcej nie mogę podpowiedzieć bo chyba nie byłoby zabawy prawda ?
OdpowiedzUsuńA może ktoś jeszcze na coś wpadnie ? ... dajmy szansę innym - jak coś mamy czas do końca miesiąca przed drugą zagadką ;)
detektor barwy?
OdpowiedzUsuńPodwójny fotorezystor używany do odczytu optycznego zapisu dźwięku stereo z kliszy w projektorze kinowym starego typu.
I znowu tylko mogę powiedzieć, że to jakiś tam dobry trop w dużym uproszczeniu, ale nadal nie jest to właściwa odpowiedź. Tak samo kwalifikuje się ona ew do drugiej nagrody (MkAvrCalculator) jak poprzednia.
OdpowiedzUsuńmirekk36 udzielenie poprawnej odpowiedzi wydaje mi się mało prawdopodobne. Podsumowując jest to podwójny fotorezystor ale zastosowanie jego może być bardzo różne...
OdpowiedzUsuńCyfrowy piroelektryczny detektor podczerwieni.
OdpowiedzUsuńz tym cyfrowym to pojechałeś:D
OdpowiedzUsuńMoże podwójny-fotorezystor jak pomiar natężenia światła ?:)
OdpowiedzUsuńDarek
Element jak najbardziej analogowy to jest , Ale za podpowiadanie Mirek by mnie zlinczował więc będe siedział cicho jak mysz pod miotłą :)
OdpowiedzUsuńP.S mam problemy z logiem na blogspocie z konta google.
SunRiver
fotoelektryczny detektor dymu?
OdpowiedzUsuńNiestety nie jest to detektor dymu :)
OdpowiedzUsuńw układach czujek dymu jest układ optyczny to prawda, niemniej czujka dymu bazuje na podczerwieni, jest tam dioda nadawcza IR i fototranzystor , umieszczone w obudowie labiryntowej dzięki czemu jest 100% pewności że wiązkę przerywa właśnie dym :)
fotopotencjometr?
OdpowiedzUsuńalbo:
podwójny fotorezystor używany w rzutnikach w układzie automatycznego ustawiania ostrości ;)
Do tej pory nie padło jeszcze dość ogólne określenie: fotokomórka. Akurat przymierzałem się do kupna tej książki, więc podbicie stawki motywuje mnie do dalszych poszukiwań ;) Może jeszcze jakaś drobna podpowiedź z Twojej strony - mirekk36?
OdpowiedzUsuńO kurczę ale zwycięzca się już pojawił - jest nim kolega o nicku
OdpowiedzUsuńradio
zgadza się, to jest
F O T O P O T E N C J O M E T R
a wykorzystywany był w starym w zasadzie zabytkowym już magnetowidzie Beta. Fizycznie działało to w ten sposób, że na prezentowany tu element padała bardzo wąska wiązka (taka kreseczka) światła ze szczeliny w wąskim elemencie plastikowym, który poruszał się wzdłuż elementu i ta wiązka światła oświetlając ten wzorek w różnych miejscach (przesuwając się) działała dokładnie jak suwak z tradycyjnym potencjometrze. Czyli to trzecie wyjście elementu to właśnie jakby wyjście suwaka tego fotopotencjometru.
W takim razie kolega radio oficjalnie wygrywa książkę o której mowa natomiast na pocieszenie w wyniku długiej i zaciętej walki mogę zaproponować kolegom
XQV oraz kingofpace7
pełne licencje na program MkAVrCalculator
bo walka była zacięta ;)
Faktycznie byłem blisko :] Ponieważ zaczynam właśnie przygodę z programowaniem AVR cieszy mnie każda pomoc. Chętnie powalczyłbym o pełną wersję MkBootLoader. Liczę na kolejne konkursy :)
OdpowiedzUsuńNo byłeś blisko - pisałem o tym ;)
OdpowiedzUsuńPROSZĘ O KONTAKT NA MAILA mirekk36@o2.pl
WSZYSTKICH ZWYCIĘZCÓW - WKRÓTCE NOWE ZAGADKI/KONKURSY
ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA MOJEGO BLOGA ;)
gratuluje zwycięzcom, nigdy bym nie wpadł na to że to może być fotopotencjometr, pierwszy raz usłyszałem o takim tworze, ale fakt ciekawe urządzenie :)
OdpowiedzUsuńNo gratulacje panowie :)
OdpowiedzUsuńZastanawiam się czy nie było by warto opisać szerzej działania tego elementu bo jest dosyć ciekawe:)
Jak wiecie (lub nie) w systemach BETAcam taśma ma aż 1/2cala i zapis obrazu i dźwięku odbywa się na połowie taśmy (podobnie jak w magnetofonach kasetowych) z tą różnica ze kasety nie trzeba odwracać , bo zapis jest w dwie strony. Element ten realizował Dynamiczne śledzenie ścieżki i pozwalał na precyzyjne wychylanie się bębna głowicy wizyjnej za ścieżką
co pozwalało na precyzyjne pozycjonowanie głowic skanujących i efektem tego była doskonała jakość obrazu również na przewijaniu(podglądzie) gdzie nie pojawiały się zniekształcenia znane z urządzeń VHS.
Tak naprawdę to nazwa samego elementu to fotodarlington, który zazwyczaj pracował w układzie fotopotencjometru. Działa to w ten sposób, ze przesuwająca się klatka(przesłona) była oświetlana wiązka światła i w zależności od
kąta , jasności i długości wiązki oświetlającej mierzony był spadek napięcia na emiterze lub kolektorze elementu (w zależności od potrzeby reakcji na pozytyw (uchylnie w górę) lub negatyw (uchylenie w dół) realizowana była mechanicznie płynna regulacja skosu bębna wizyjnego.
Układ można spotkać w studyjnych magnetowidach systemów Beta i rozszerzonego Video2000 oraz w przenośnych zestawach betacam.
Pozdrawiam
Oczywiście spadek mierzony jest na wbudowanym zwykle rezystorze który jest podłączony do emitera lub colektora , a czasem są 2 :)
OdpowiedzUsuńBo nie da się edytować postu więc dopisuję :)
No tak, kolega SunRiver ma tu duże doświadczenie, więc dziękujemy za precyzyjne wyjaśnienie ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
OdpowiedzUsuńI pozdrawiam.
Maciej