Strony
▼
czwartek, 12 grudnia 2019
Szkolenia CAN BUS - ciekawa oferta!
środa, 31 lipca 2019
MkBootloader3 - MERGE czyli łączenie własnego wsadu z Bootloaderem
Witam,
Dzisiaj chciałbym zaprezentować najnowszą ciekawą opcję w programie MkBootloader3, która pozwala w prosty i szybki sposób łączyć własny wsad do mikrokontrolera AVR z Bootloaderem. Opcja nosi nazwę MERGE i służy do tego jeden dodatkowy przycisk w zakładce programu o nazwie "BLS Generator". Poniższy filmik to ledwo kilkuminutowa instrukcja wideo do korzystania z tej nowej opcji. Ważne jest to, że własny wsad do którego chcemy dołączyć Bootloader wygenerowany przez MkBootloader3 - może być napisany i skompilowany w dowolnym języku! Od Bascoma poprzez Andruino aż po Asembler - nie mówiąc o C ;) I co ciekawe - można powiedzieć, że w takich wypadkach zostanie połączony ogień z wodą ;) No bo jak nazwać połączenie wsadu napisanego w Bascomie (jego wersji HEX) z Bootloaderem napisanym w C (Oczywiście też jego wersją HEX) ;) ... to tak pół żartem pół serio - a na poważnie proszę pamiętać że łączone są same pliki HEX a nie kody źródłowe.
poniedziałek, 22 lipca 2019
Projekt REDBOOK - właśnie wystartował - zapraszam!
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że właśnie wystartował nasz nowy projekt na serwisie PolakPotrafi.pl. Projekt nosi nazwę REDBOOK - magistrala CAN od A do Z i będzie to bardzo szeroki kurs zakresu magistrali CAN. Zapraszam do zapoznania się z materiałami na stronie a także do udostępniania tej informacji wśród swoich znajomych, co już będzie dla nas ogromnym wsparciem ;) za co z góry dziękuję. Tym razem czeka nas jeszcze mnóstwo pracy ponieważ musimy dokończyć szereg prac o których wspominamy nawet już na króciutkim filmiku prezentacyjnym - on już sporo wyjaśnia. Są także ciekawe nagrody do wyboru na stronie projektu gdyby ktoś był głębiej zainteresowany. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że ten kurs może zapewnić nie tylko sporą dawkę wiedzy ale także dużo przedniej zabawy i emocji. Tak tak - zabawy też ;) sami zobaczycie w jaki sposób później ;)
czwartek, 4 lipca 2019
ATNEL CAN Hacking KURS - zajawki
Witam,
Tym razem z okazji być może zbliżającej się daty premiery kursu hackowania i programowania CAN, chcielibyśmy przedstawić kilka zajawek tego czego może dotyczyć kurs. To wprawdzie mały wycinek - no ale mam nadzieję, że miło będzie łechtał oko każdego z Was. Pomyślcie tylko o tym, że CAN nie ma na dzień dzisiejszy zastosowań tylko w dziedzinie automotive czyli w samochodach. Już dawno wyszedł na zewnątrz i opanował automatykę przemysłową ale nie tylko - mnóstwo innych ... i o tym też mogłoby być w takim kursie. Dlaczego używam trybu trybu przypuszczającego? że "być może", "mogłoby być w kursie" ... ano dlatego, że na dzień dzisiejszy tylko sondujemy czy wśród Was jest zainteresowanie tą tematyką. Jeśli okaże się, że na dzień ogłoszenia akcji tworzenia kursu - czyli na połowę lipca 2019 będzie zbyt mała ilość chętnych - to kurs może nie powstać z uwagi na konieczność poświęcenia zbyt ogromnej ilości czasu ale też co tu dużo ukrywać pieniędzy aby opracować go w taki sposób aby był przystępny DLA KAŻDEGO, żeby nawet totalnie początkujące osoby mogły to zrozumieć i się tego nauczyć. Żeby kurs ten mógł wręcz pełnić rolę BLUEBOOKA, który wprowadził już tysiące osób w świat programowania mikrokontrolerów w języku C ;) Zobaczymy - a teraz obejrzyjcie zajawki - myślę, że one i tak już będą ponadczasowe.
niedziela, 23 czerwca 2019
MKMENU 3.x - Properties'y
Witam,
Jest mi niezmiernie miło zaprezentować Wam nie tylko najnowszą wersję Mk MENU 3.x ale także długo oczekiwaną serię poradników wideo dotyczącą "Propoertis'ów" ;) Tak w końcu to nadeszło. Niejako przy okazji powstawania kodów źródłowych na potrzeby tego poradnika, wpadło mi do głowy kilka pomysłów na usprawnienia do MK MENU, zostały zatem dodane zupełnie nowe funkcjonalności które drastycznie polepszają pracę z tym mini systemem MENU, teraz tak już go można nazwać. Poza tym, że dodane zostały przykładowe kody źródłowe, MK MENU od teraz potrafi mocno wspomagać obsługę propertisów ale co NAJWAŻNIEJSZE potrafi także zapisywać je i odczytywać do i z pamięci EEPROM/FLASH. Można nawet przywracać tzw "ustawienia fabryczne" ! Jestem przekonany że bardzo Wam się to wszystko spodoba. Mała uwaga na koniec - wersja 3.x wymaga nowej licencji, można ją nabyć w sklepie internetowym Atnel również jako aktualizację/upgrade: LINK. Sam program MK MENU Generator będzie już wkrótce do pobrania ze strony Atnel: LINK.
wtorek, 18 czerwca 2019
MK GLCD + Pixel Factory - extra FONTY
Witam,
Miło mi dzisiaj przedstawić długo już oczekiwany odcinek dotyczący serii poradników n/t biblioteki MK GLCD, czyli jak tworzyć fonty, jak się nimi posługiwać no i w końcu dlaczego teraz jest to aż tak proste, łatwe i przyjemne. Poza tym chyba najważniejszym faktem i zaletą jest to, że od teraz - czyli od ukazania się biblioteki MK GLCD można w końcu będzie zupełnie swobodnie korzystać z wielu różnych i dowolnych fontów naraz. Nie będziemy skazani na te wszechobecne fonty 5x8 które ew są powiększane kilkukrotnie no i mamy wtedy zwykle tzw "pixelozę" na wyświetlaczach graficznych jak w popularnym wśród dzieci MINECRAFT ;) Zapraszam zatem na dwa odcineczki poradnika jakie cudeńka teraz można robić z fontami ;)
środa, 15 maja 2019
MK GLCD - PRZEDSPRZEDAŻ plus inne bonusy ;)
Dzisiaj 5 maja 2019 roku chciałbym przypomnieć a w zasadzie ogłosić, że właśnie pojawiła się specyficzna PRZEDSPRZEDAŻ w firmie ATNEL. Chodzi bowiem o przedsprzedaż trzech produktów: pierwszy najważniejszy to biblioteka MK GLCD, drugi to moduł ATB-GLCD DISPLAY
SHIELD do zestawów ATB 1.05x oraz trzeci to gotowy moduł wyświetlacza o nazwie ATNEL OLED 2,4". W dalszej części opiszę kilka dodatkowych szczegółów tej przedsprzedaży a teraz wyjaśnię, że jest o tyle nietypowa przedsprzedaż, że w przypadku biblioteki musi zostać osiągnięty podstawowy cel do 26 maja (niedziela) 2019 roku czyli zebranie 4500zł. W przeciwnym wypadku pieniądze zostaną zwrócone albo będzie można dopłacić do regularnej ceny biblioteki. Dlatego mam nadzieję, że warto teraz właśnie skusić się na zakup i co najważniejsze powiadomić wszystkich znajomych aby udało się osiągnąć cel.
SHIELD do zestawów ATB 1.05x oraz trzeci to gotowy moduł wyświetlacza o nazwie ATNEL OLED 2,4". W dalszej części opiszę kilka dodatkowych szczegółów tej przedsprzedaży a teraz wyjaśnię, że jest o tyle nietypowa przedsprzedaż, że w przypadku biblioteki musi zostać osiągnięty podstawowy cel do 26 maja (niedziela) 2019 roku czyli zebranie 4500zł. W przeciwnym wypadku pieniądze zostaną zwrócone albo będzie można dopłacić do regularnej ceny biblioteki. Dlatego mam nadzieję, że warto teraz właśnie skusić się na zakup i co najważniejsze powiadomić wszystkich znajomych aby udało się osiągnąć cel.
piątek, 3 maja 2019
ECLIPSE - szybka konfiguracja (najnowsze wersje)
Witam,
Od jakiegoś czasu, a w zasadzie od wersji Eclipse Photon z 2018 roku zaczęły się małe perypetie z pewnymi ustawieniami bądź tym, że niektóre z nich nie działają poprawnie. Jak sobie z tym poradzić? Jak przywrócić prawidłowe działanie np takiego skrótu jak "CTRL+SPACE" gdy przestanie działać? Jak przywrócić pisanie literki 'ć' itp ... o tym tu będzie w postaci pisanej a nie wideo - tym razem ;) Dowiecie się zatem po kolei:
dla całego workspace
1. Jak usunąć "Launch Bar" ?
2. Jak przywrócić możliwość pisania literki 'ć' ?
3. Jak przywrócić działanie skrótu CTRL+SPACE ?
4. Jak włączyć funkcję "Autosave" ?
5. Jak wyłączyć sprawdzanie pisowni ?
6. Jak zmienić domyślnego autora i dodać czas w szablonach nowych plików *.c
6. Jak zmienić domyślnego autora i dodać czas w szablonach nowych plików *.c
dla konkretnego projektu
7. Jak uzyskać MINIMALNY rozmiar Flash po kompilacji ?
8. Jak wyłączyć weryfikację wgrywania programu do uC ?
10. Co zrobić gdy gdy nie działa ATB-USBasp ? (Gdy włączone jest taktowanie procka 1 MHz)
Na koniec: warto również zwrócić uwagę na ten uniwersalny poradnik ;)
https://mirekk36.blogspot.com/2020/03/import-do-eclipse-prawie-wszystkiego.html
czwartek, 25 kwietnia 2019
MK LCD - kolejna biblioteka ze stajni Atnel
Witam,
Miło mi zaprezentować kolejną bibliotekę z Atnela. Tym razem dobrze znana Wam z wielu moich książek biblioteka do obsługi teoretycznie starych (ale wciąż jarych) wyświetlaczy alfanumerycznych wszelkiej maści ;) Chodzi o popularne LCD 2x16 ale też inne jak 4x16, 4x20, 2x40 itp ... Uwaga! w tej wersji nie obsłuży ona wyświetlaczy 4x40 no ale tak starych chyba już nikt dzisiaj nie używa ;) Biblioteka ta różni się też od tych które były w moich książkach tym, że została ostatecznie jak to się mówi dopieszczona, współpracuje w pełni z magistralą I2C poprzez expandery PCF8574 a więc można sobie wyświetlacze tego typu obsługiwać nawet z procka ATtiny za pomocą dwóch pinów po programowym I2C. Do tego działa ze wszystkimi częstotliwościami taktowania procków, od 1 MHz aż do 20 MHZ bez konieczności wprowadzania jakichś zmian czy konfiguracji w tym zakresie wewnątrz biblioteki. Nie dość, że poprawione zostało wyświetlanie różnego rodzaju liczb to również dodałem wyrównywanie (ALIGN) tekstów do prawej czy też ich centrowanie. Poza tym dodana została obsługa liczb binarnych ale z wyborem dowolnej ilości bitów do wyświetlenia w zakresie od 1 do 32 ! ;) zresztą sami zobaczcie jak to wygląda poniżej na dwóch krótkich filmikach. Oczywiście nie muszę chyba przypominać podstawowej zalety biblioteki jaką jest fakt, że w trybie 4-bitowym wyświetlacz można podłączyć do DOWOLNYCH nóg procka i to każdy sygnał oddzielnie !
Bibliotekę można nabyć tutaj LINK
Bibliotekę można nabyć tutaj LINK
czwartek, 11 kwietnia 2019
MK I2C - już jest ! najnowsza biblioteka C z bajerami ;)
Witam,
Miło mi przedstawić najnowszą wersję, teoretycznie prostej biblioteki do obsługi komunikacji po magistrali I2C. Ktoś powie, że przecież jest tego pełno w internecie przeróżnych bibliotek i to za FREE. No i super - sam potwierdzam, że tak jest ... więc jeśli ktoś się tylko tym kieruje to w zasadzie można odpuścić sobie czytanie dalej tego posta i ew oglądanie zawartych w nim poradników wideo. Ale jeśli kogoś interesuje nowe hmmm nie obawiam się powiedzieć CAŁKIEM nowe podejście do I2C, i co ciekawego niesie ze sobą omawiania biblioteka to serdecznie zapraszam. Powiem tylko, że ogromną motywacją dla mnie do stworzenia takiej biblioteki był właśnie fakt, że praktycznie co się pojawiał jakiś nowy projekt, w którym miałem używać I2C w najróżniejszych konfiguracjach to prawie zawsze "apiać od nowa" rezanie I2C od podstaw i dopasowywanie do konkretnego projektu jeśli było potrzeba czegoś ciut więcej, albo w sposób bardziej wyśrubowany czasowo ... albo chociażby żeby nie powielać właśnie setek błędów tych rzekomo darmowych rozsianych po całym necie bibliotek ;) ... A jeśli ktoś tu chlapnie - że przecież jest kocie andruino - to rzeczywiście chlapnie - bo tak samo spora część darmowych bibliotek andruino jest albo nafaszerowana błędami jak dobra kasza skwarkami, albo działają często mułowato albo niezgodnie do końca z opisanymi założeniami. Mówcie co chcecie ale tak jest i nie chodzi li tylko o biblioteki do I2C ale do wszystkiego. Nie wspomnę też już o fakcie, że te darmowe libsy zbierane po necie - zawsze są jakimiś szczątkami albo okruchami - albo pasują do tego albo do siamtego ale nie ma często jednego pewnego całego dobrego rozwiązania. Czy ja twierdzę, że prezentowana biblioteka jest OCH, ACH najlepsza ? (tu pozwolicie proszę, że zwrócę się do malkontentów) ... Nie - otóż nie jest OCH, ACH najlepsza - przydałoby się na przykład żeby jeszcze w trybie master mogła działać na przerwaniach, albo żeby dorobić obsługę Multimaster - bo tego nie ma ... no ale też konia z rzędem stawiam temu kto np w każdym swoim projekcie używa więcej niż jednego mastera I2C. A więc tu poszedłem na pewną swoistą optymalizację ;) Ktoś może to uznać a ktoś inny nie - wolny wybór ;)
czwartek, 4 kwietnia 2019
Mk MENU 2.0 - plus przycisk Menu BACK - przykład
Witam,
Jest mi niezmiernie miło zaprezentować NAJNOWSZĄ wersję (chyba mogę tak powiedzieć) SYSTEMU MK_MENU 2.0 ;) Systemu ponieważ generowanie Menu dla mikrokontrolerów składa się z wielu elementów. Począwszy od programu na PC do projektowania wizualnego MENU, poprzez generowanie plików opisowych MENU aż po generowanie biblioteki w języku C. Z drugiej strony, na mikrokontrolerze jest to właśnie biblioteka wraz z przygotowanymi i wstępnie oprogramowanymi elementami procedur dla użytkownika, dzięki czemu można wykorzystać wszystko nie tylko na dowolnym mikrokontrolerze, dowolnej rodzinie mikrokontrolerów, ale także z dowolnym sposobem sterowania (przyciski, enkodery, piloty, terminal itp) aż po dowolnego rodzaju wyświetlacze od najprostszych alfanumerycznych, poprzez graficzne monochromatyczne aż po kolorowe wyświetlacze graficzne TFT. W dzisiejszym cyklu omawiam KROK PO KROKU w jaki sposób uruchomić system MENU w najprostszy możliwy sposób za pomocą czterech przycisków. Tak tak, w najnowszej wersji dodany został nowy przycisk do obsługi MENU czyli MENU BACK, umożliwiający wychodzenie po kolei z zagłębień struktury MENU zawsze o krok wyżej za pomocą przycisku bez konieczności wyboru metody programowej.
wtorek, 5 marca 2019
Kompresja plików graficznych dla AVR
Witam,
Dzisiaj chciałbym zająć się, wg mnie bardzo ciekawym tematem czyli kompresją plików graficznych, która może być obsługiwana stosunkowo szybko przez zwykłe 8-bitowe poczciwe procki. Oczywiście "na tzw tapetę" bierzemy bardzo prościutki algorytm kompresji, który nie daje być może super rewelacyjnych wyników kompresji, a czasem nawet może się nie sprawdzić i wynikowy kod może być taki sam jak przed kompresją a czasem nawet większy ;) ... Dlaczego zatem myśleć o takim algorytmie? Ano dlatego, że w praktyce w większości przypadków o których mowa sprawdza się jednak b.dobrze, pozwala znacząco zmniejszać pliki grafiki monochromatycznej a co bodaj najważniejsze, obsługa algorytmu dekompresji jest na 8-bitowcu wręcz błyskawiczna. Krótko mówiąc tracimy niewiele czasu jeśli chodzi dekompresję. Krótki cykl poradników rozpoczynam filmikiem na temat DEKOMPRESJI. Może to wydawać się dziwne bo teoretycznie powinno się zacząć rozmawiać na początek o kompresji ;) ale kompresję będziemy musieli przygotować na komputerze PC zaś dekompresję na mikrokontrolerze. Z tego powodu w pierwszym poradniku wyjaśnię zasadę kompresji i pokażę w jaki sposób i jakim narzędziem można się posłużyć aby skompresować obrazek - a następnie zajmiemy się jego dekompresją w mikrokontrolerze i na wyświetlaczu OLED.
niedziela, 13 stycznia 2019
NRF24L01 biblioteka C - super moduły radiowe
Witam,
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że w końcu ukazała się biblioteka w języku C do chyba jednych z najlepszych na świecie modulików radiowych, chodzi oczywiście o transcieviery NRF24L01 pracujące w paśmie 2,4 GHz czyli takim samym jak moduły WIFI. Pomimo to ich zapotrzebowanie na prąd zarówno podczas nadawania jak i odbierania danych jest drastycznie niższy niż modułów WiFi ale też wielu innych modułów radiowych działających na podobnej zasadzie. To powoduje że nadają się znakomicie również do zastosowań bateryjnych, wszelkiego rodzaju piloty itp. Ich możliwości są imponujące i znacznie ułatwiają życie nam programistom, choćby z takiego powodu, że same i to w pełni automatycznie potrafią dokonywać retransmisji pakietów jeśli nie udało się dostarczyć danych, same obsługują potwierdzenia, sumy kontrolne CRC i wiele innych. O wszystkim opowiem w poradniku a także przedstawię ciekawe właściwości biblioteki do ich obsługi. Ogromną zaletą biblioteki jest to, że można ją kompilować i używać praktycznie na dowolnych mikrokontrolerach AVR a także specyficzna budowa biblioteki, która umożliwi wielu osobom łatwe przeportowanie kodu na inne rodziny mikrokontrolerów. Na uwagę zasługuje fakt, że omawiana biblioteka wykorzystuje dodatkową bibliotekę MK_SPI co również przyczyniło się do ślicznego odseparowania warstwy fizycznej od abrstakcyjnej jak chodzi o cały projekt.
niedziela, 6 stycznia 2019
Magistrala SPI - co ma wspólnego z TWAROGIEM ?
Witam,
Tytuł może nieco przewrotny ale w ramach tego (Qurczę pseudo króciutkiego) poradnika (jak zwykle zresztą - chciałem dobrze a wyszło "jak zwykle") ;) dowiecie się o co chodzi z tym twarogiem ;) i mam nadzieję, że każdy początkujący zaskoczy w czym rzecz!. Bo oczywiście jest to poradnik od początkującego dla początkujących.
A na poważnie rzecz biorąc ten cykl poradników to rozszerzenie do Bluebooka a zarazem poniekąd Greenbooka. Krótko mówiąc prezentuję w tym poradniku nie tylko nowe rzeczy dla początkujących w C z AVR ale także dla początkujących w dziedzienie "Callbacków" itp ;) ... oj będzie się działo.
Krótko mówiąc ten cykl mam nadzieję zamknie tematykę związaną z komunikacją SPI na nie tylko podstawowym poziomie, bo przecież będzie mowa także o pisaniu softu dla SLAVE SPI !!! A to już jak to mawiają starożytni "nie w kij dmuchał" ;) ...
zapraszam na wideo seans: