Strony

czwartek, 25 kwietnia 2019

MK LCD - kolejna biblioteka ze stajni Atnel

Witam,

Miło mi zaprezentować kolejną bibliotekę z Atnela. Tym razem dobrze znana Wam z wielu moich książek biblioteka do obsługi teoretycznie starych (ale wciąż jarych) wyświetlaczy alfanumerycznych wszelkiej maści ;) Chodzi o popularne LCD 2x16 ale też inne jak 4x16, 4x20, 2x40 itp ... Uwaga! w tej wersji nie obsłuży ona wyświetlaczy 4x40 no ale tak starych chyba już nikt dzisiaj nie używa ;) Biblioteka ta różni się też od tych które były w moich książkach tym, że została ostatecznie jak to się mówi dopieszczona, współpracuje w pełni z magistralą I2C poprzez expandery PCF8574 a więc można sobie wyświetlacze tego typu obsługiwać nawet z procka ATtiny za pomocą dwóch pinów po programowym I2C. Do tego działa ze wszystkimi częstotliwościami taktowania procków, od 1 MHz aż do 20 MHZ bez konieczności wprowadzania jakichś zmian czy konfiguracji w tym zakresie wewnątrz biblioteki. Nie dość, że poprawione zostało wyświetlanie różnego rodzaju liczb to również dodałem wyrównywanie (ALIGN) tekstów do prawej czy też ich centrowanie. Poza tym dodana została obsługa liczb binarnych ale z wyborem dowolnej ilości bitów do wyświetlenia w zakresie od 1 do 32 ! ;) zresztą sami zobaczcie jak to wygląda poniżej na dwóch krótkich filmikach. Oczywiście nie muszę chyba przypominać podstawowej zalety biblioteki jaką jest fakt, że w trybie 4-bitowym wyświetlacz można podłączyć do DOWOLNYCH nóg procka i to każdy sygnał oddzielnie !

Bibliotekę można nabyć tutaj LINK

czwartek, 11 kwietnia 2019

MK I2C - już jest ! najnowsza biblioteka C z bajerami ;)

Witam,

Miło mi przedstawić najnowszą wersję, teoretycznie prostej biblioteki do obsługi komunikacji po magistrali I2C. Ktoś powie, że przecież jest tego pełno w internecie przeróżnych bibliotek i to za FREE. No i super - sam potwierdzam, że tak jest ... więc jeśli ktoś się tylko tym kieruje to w zasadzie można odpuścić sobie czytanie dalej tego posta i ew oglądanie zawartych w nim poradników wideo. Ale jeśli kogoś interesuje nowe hmmm nie obawiam się powiedzieć CAŁKIEM nowe podejście do I2C, i co ciekawego niesie ze sobą omawiania biblioteka to serdecznie zapraszam. Powiem tylko, że ogromną motywacją dla mnie do stworzenia takiej biblioteki był właśnie fakt, że praktycznie co się pojawiał jakiś nowy projekt, w którym miałem używać I2C w najróżniejszych konfiguracjach to prawie zawsze "apiać od nowa" rezanie I2C od podstaw i dopasowywanie do konkretnego projektu jeśli było potrzeba czegoś ciut więcej, albo w sposób bardziej wyśrubowany czasowo ... albo chociażby żeby nie powielać właśnie setek błędów tych rzekomo darmowych rozsianych po całym necie bibliotek ;) ... A jeśli ktoś tu chlapnie - że przecież jest kocie andruino - to rzeczywiście chlapnie - bo tak samo spora część darmowych bibliotek andruino jest albo nafaszerowana błędami jak dobra kasza skwarkami, albo działają często mułowato albo niezgodnie do końca z opisanymi założeniami. Mówcie co chcecie ale tak jest i nie chodzi li tylko o biblioteki do I2C ale do wszystkiego. Nie wspomnę też już o fakcie, że te darmowe libsy zbierane po necie - zawsze są jakimiś szczątkami albo okruchami - albo pasują do tego albo do siamtego ale nie ma często jednego pewnego całego dobrego rozwiązania. Czy ja twierdzę, że prezentowana biblioteka jest OCH, ACH najlepsza ? (tu pozwolicie proszę, że zwrócę się do malkontentów) ... Nie - otóż nie jest OCH, ACH najlepsza - przydałoby się na przykład żeby jeszcze w trybie master mogła działać na przerwaniach, albo żeby dorobić obsługę Multimaster - bo tego nie ma ... no ale też konia z rzędem stawiam temu kto np w każdym swoim projekcie używa więcej niż jednego mastera I2C. A więc tu poszedłem na pewną swoistą optymalizację ;) Ktoś może to uznać a ktoś inny nie - wolny wybór ;)

czwartek, 4 kwietnia 2019

Mk MENU 2.0 - plus przycisk Menu BACK - przykład

Witam,

Jest mi niezmiernie miło zaprezentować NAJNOWSZĄ wersję (chyba mogę tak powiedzieć) SYSTEMU MK_MENU 2.0 ;) Systemu ponieważ generowanie Menu dla mikrokontrolerów składa się z wielu elementów. Począwszy od programu na PC do projektowania wizualnego MENU, poprzez generowanie plików opisowych MENU aż po generowanie biblioteki w języku C. Z drugiej strony, na mikrokontrolerze jest to właśnie biblioteka wraz z przygotowanymi i wstępnie oprogramowanymi elementami procedur dla użytkownika, dzięki czemu można wykorzystać wszystko nie tylko na dowolnym mikrokontrolerze, dowolnej rodzinie mikrokontrolerów, ale także z dowolnym sposobem sterowania (przyciski, enkodery, piloty, terminal itp) aż po dowolnego rodzaju wyświetlacze od najprostszych alfanumerycznych, poprzez graficzne monochromatyczne aż po kolorowe wyświetlacze graficzne TFT. W dzisiejszym cyklu omawiam KROK PO KROKU w jaki sposób uruchomić system MENU w najprostszy możliwy sposób za pomocą czterech przycisków. Tak tak, w najnowszej wersji dodany został nowy przycisk do obsługi MENU czyli MENU BACK, umożliwiający wychodzenie po kolei z zagłębień struktury MENU zawsze o krok wyżej za pomocą przycisku bez konieczności wyboru metody programowej.