Strony

niedziela, 13 stycznia 2019

NRF24L01 biblioteka C - super moduły radiowe

Witam,

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że w końcu ukazała się biblioteka w języku C do chyba jednych z najlepszych na świecie modulików radiowych, chodzi oczywiście o transcieviery NRF24L01 pracujące w paśmie 2,4 GHz czyli takim samym jak moduły WIFI. Pomimo to ich zapotrzebowanie na prąd zarówno podczas nadawania jak i odbierania danych jest drastycznie niższy niż modułów WiFi ale też wielu innych modułów radiowych działających na podobnej zasadzie. To powoduje że nadają się znakomicie również do zastosowań bateryjnych, wszelkiego rodzaju piloty itp. Ich możliwości są imponujące i znacznie ułatwiają życie nam programistom, choćby z takiego powodu, że same i to w pełni automatycznie potrafią dokonywać retransmisji pakietów jeśli nie udało się dostarczyć danych, same obsługują potwierdzenia, sumy kontrolne CRC i wiele innych. O wszystkim opowiem w poradniku a także przedstawię ciekawe właściwości biblioteki do ich obsługi. Ogromną zaletą biblioteki jest to, że można ją kompilować i używać praktycznie na dowolnych mikrokontrolerach AVR a także specyficzna budowa biblioteki, która umożliwi wielu osobom łatwe przeportowanie kodu na inne rodziny mikrokontrolerów. Na uwagę zasługuje fakt, że omawiana biblioteka wykorzystuje dodatkową bibliotekę MK_SPI co również przyczyniło się do ślicznego odseparowania warstwy fizycznej od abrstakcyjnej jak chodzi o cały projekt.

niedziela, 6 stycznia 2019

Magistrala SPI - co ma wspólnego z TWAROGIEM ?

Witam,

Tytuł może nieco przewrotny ale w ramach tego (Qurczę pseudo króciutkiego) poradnika (jak zwykle zresztą - chciałem dobrze a wyszło "jak zwykle") ;) dowiecie się o co chodzi z tym twarogiem ;) i mam nadzieję, że każdy początkujący zaskoczy w czym rzecz!. Bo oczywiście jest to poradnik od początkującego dla początkujących. 
A na poważnie rzecz biorąc ten cykl poradników to rozszerzenie do Bluebooka a zarazem poniekąd Greenbooka. Krótko mówiąc prezentuję w tym poradniku nie tylko nowe rzeczy dla początkujących w C z AVR ale także dla początkujących w dziedzienie "Callbacków" itp ;) ... oj będzie się działo.

Krótko mówiąc ten cykl mam nadzieję zamknie tematykę związaną z komunikacją SPI na nie tylko podstawowym poziomie, bo przecież będzie mowa także o pisaniu softu dla SLAVE SPI !!! A to już jak to mawiają starożytni "nie w kij dmuchał" ;) ... 



zapraszam na wideo seans: