Strony

wtorek, 31 stycznia 2017

DELPHI - komunikacja RS232 z mikrokontrolerem

Witam,

Zapraszam jednocześnie do najnowszej części poradnika na temat programowania w Delphi. Tym razem spróbujemy zapoznać się z komunikacją typu RS232 z poziomu komputera z mikrokontrolerem. Wykorzystamy tutaj darmowy komponent dostępny do pobrania bezpośrednio z menadżera środowiska RAD. Są to oczywiście absolutne podstawy nie mniej jednak, myślę, że warto się z tym zapoznać. Na bazie tego poradnika już można sobie zaczynać realizować pierwsze swoje własne pomysły wykorzystujące ten rodzaj komunikacji. 

sobota, 28 stycznia 2017

Konwersja napięć czyli Translacja poziomów

Witam,

... i zapraszam na króciutki (chociaż hmmm dwuczęściowy) poradnik na temat konwersji napięć. Wiem wiem, było o tym już na blogu w postaci pisanej, oto link do poprzedniego artykułu: http://mirekk36.blogspot.com/2015/05/konwerter-poziomow-33v-ttl.html - ale no właśnie - .... Kiedyś, kiedyś gdy zaczynałem bloga to wszyscy narzekali, że praktycznie nic na nim nie ma ... Teraz, gdy już jest mnóstwo rzeczy, to sporo ludzi narzeka że "za dużo" i w ogóle przestaje zaglądać ;) Dlatego stwierdziłem, że warto zrobić mały REMAKE ;) i pokazać to w postaci wideo a na dodatek jakby z małym uzupełnieniem ? ;) Pewnie sposób przekazu nieco inny i każdy może wybrać coś dla siebie:

poniedziałek, 23 stycznia 2017

KONKURS ! na najciekawszy filmik wideo

Witam i zapraszam Was na nasz profil na Facebooku, gdzie można zgłaszać swoje produkcje do konkursu. Nic tylko wziąć telefony z kamerką w łapki i do roboty. W sumie ? ... nic trudnego - liczy się tylko dobry pomysł a za to nagrody są zacne.



;)

niedziela, 22 stycznia 2017

SOFT UART czyli programowy RS232 dla AVR

Witam,

Temat programowej realizacji komunikacji RS232 zalega u mnie w sumie od dawna, lecz po ostatniej sporej ilości maili od Was aby w końcu zająć się i poruszyć tę tematykę, uległem i właśnie zaczynamy. Nie ukrywam, że zmotywowało mnie tu także ukazanie się najnowszego modułu DIGI-LION 2, który to właśnie posiada możliwość przekazywania informacji poprzez swój pin TX, czyli poprzez RS232, a tymczasem niezbyt często będziemy rezygnowali we własnych układach ze sprzętowego UARTA, który przydaje się do innych bardziej potrzebnych rzeczy. W takim razie warto przyjrzeć się jak sobie radzić, gdy nie ma już zasobów sprzętowych, albo gdy mamy do czynienia z maleńkim prockiem ATtiny, który zwykle w ogóle nie posiada wbudowanego sprzętowego modułu UART. Z pomocą przychodzi nam tutaj realizacja programowa takiej komunikacji. Można ją zrealizować na wiele różnych sposobów, ja wybrałem tę najprostszą, opartą o wstawki asemblerowe zaś sama komunikacja jest blokująca. Są zatem wady ale także zalety takiego rozwiązania. Jak się za to zabrać? jak podejść? ... co się z tym wiąże i jak dobierać to do naszych potrzeb ? ... Mam nadzieję, że ten poradnik odpowie na wiele tego typu pytań ...

wtorek, 17 stycznia 2017

DIGI-LION2 - pełna prezentacja możliwości

Witam,

I zapraszam do prezentacji możliwości oraz przykładów zastosowania a także obsługi, modułu DIGI-LION 2, który zawiera ładowarkę wraz przetwornicą i przeznaczony jest do obsługi akumulatorów typu Li-Ion oraz Li-Po. Na początek dwa filmiki w których omawiam zagadnienia związane z parametrami pracy dwóch wbudowanych modułów a także podstawowe sposoby zastosowania w praktyce. Później czas na filmik z prezentacją modułu na żywo wprost z placu boju. Zobaczymy zatem jak wygląda ładowanie baterii, jak wygląda zasilanie np zestawu uruchomieniowego ATB a także odczyt napięcia z modułu ale tym razem za pomocą mikrokontrolera zasilanego z DIGI-LION'a. Myślę, że warto się z tym wszystkim zapoznać ;)