Ads_700x200

poniedziałek, 25 maja 2015

FT232R CLK Out - wprost z MkAvrCalculatora

Witam,

Tym razem chciałbym was zaprosić do obejrzenia, kolejnej już nowej możliwości hmmm, funkcjonalności w jaką został wyposażony znany wam program MkAvrCalculator. Okazuje się jednak, że nie chodzi to tylko o program ale także o sprzęt. Jak wiecie, układy FT232R będące wspaniałymi przejściówkami USB/RS232, które wykorzystujemy na maxa w produktach firmy Atnel, mają wyprowadzony jeden ze swoich pinów (programowalnych przez użytkownika) jako wyjście CLK OUT z częstotliwością 6 MHz. Tak jest od zarania zestawów ATB ;) ... ale niedawno bardzo potrzebowałem przeprowadzić test programu z użyciem większego kwarca zewnętrznego, np 20 MHz i ZONK! No nie miałem nic pod ręką... Jakże się wkurzyłem, a nie miałem możliwości tego dnia podjechać do firmy (niedziela) żeby zdobyć. No i dzięki temu, że nastąpił taki a nie inny splot zdarzeń, wypalił mi w głowie nieoczekiwanie pomysł! .... jak sobie poradzić bez zewnętrznego kwarca 20 MHz lub podobnego - mając do dyspozycji tylko i wyłącznie to co mam pod ręką czyli zestaw ATB albo przejściówkę ATB-USB-RS232. O co chodzi ? Zapraszam do obejrzenia króciutkiego poradnika w którym prezentuję tę funkcjonalność...

piątek, 15 maja 2015

RTC - synchronizacja czasu, wieczny kalendarz ...

Witam,

Uwaga! rozpoczynamy cykl poradników pod tytułem RTC. Chciałbym wam przedstawić IDEALNY układ RTC (jaki symbol ? o tym za chwilę) .... Czy istnieje w ogóle taki układ scalony na świecie ? Pomyśl, jak często słyszysz wokoło, czy też na różnych forach, że ktoś chce zbudować idealny (swój własny zegarek), ale boryka się najczęściej z jego dokładnością. Podejmowane są więc próby zaradzenia tej sytuacji, próby kalibracji jego oscylatora, próby programowej korekcji czasu itp itd ... a pomimo to zwykle w dłuższej skali czasu problem i tak doskwiera. Dlatego niejednokrotnie sięgamy po coraz to doskonalsze układy. Jednym z nich (jak dotąd) na pewno był i jest niekwestionowany zwycięzca czyli układ DS3231, którego przedstawiłem już jakiś czas temu w poradniku - LINK. Ale i ten układ w skali całego roku może mieć kilkadziesiąt sekund opóźnienia albo się śpieszyć. Dla jednych jest to już ideał ale dla innych niestety nadal wada. W takim razie ponawiam pytanie, czy istnieje na świecie idealny układ RTC ? Taki RTC, który posiada zalety jak niżej :

czwartek, 7 maja 2015

KONWERTER poziomów 3,3V / TTL

Witam,

W związku z ogromnym wysypem ostatnimi czasy pytań i przeróżnych (dodam przedziwnych) niejednokrotnie pomysłów na konwersję napięć dla takich magistral prostych jak I2C albo UART pomiędzy dwoma urządzeniami zasilanymi różnym napięciem - postanowiłem opublikować na blogu w końcu schemat, albo schematy. No bo prościej już się nie da, a działa to niezawodnie i pewnie nawet na dla dużych transferów danych. W przypadku I2C spokojnie do 400 kHz i więcej, w przypadku zaś UART do 250000 bodów! Pomimo iż są to na prawdę znane rozwiązania, pomimo to, że jest ich pełno w internecie - to nie wiadomo wręcz skąd początkujący zawsze akurat znajdują tzw potworkowate rozwiązania. Nie będę pokazywał tutaj tych potworków aby nie mieszać w głowach - za to zaprezentuję jak można to zrobić tanio, dobrze i szybko. Nawet na płytce stykowej, nawet biorąc pod uwagę tylko elementy przewlekane, gdyby ktoś nie miał SMD albo nie potrafił lutować SMD, albo po prostu chciałby sobie to złożyć na zwykłej płytce stykowej na szybko.

WiFi232 NTP - Dawca Czasu nadchodzi ;)

Witam,

W końcu zabieramy się, za pozyskiwanie czasu z serwerów (internetowych wzorców czasu) za pomocą modułów ATNEL-WIFI232-T. Tyle, że tym razem podchodzimy profesjonalnie do tego zagadnienia, a więc zaczniemy pisać funkcje i procedury tzw "nieblokujące". Co to znaczy w skrócie? Ano takie funkcje, które pomimo iż wymagają czasu na realizację, to nie zakłócą działania programu głównego, nie będą używać pod żadnych pozorem opóźnień typu _delay_ms() ! Mam nadzieję, że przy okazji tego poradnika dowiesz się nie tylko ciekawych zagadnień związanych z NTP, z modułem WiFi ale także poznasz, zrozumiesz kilka nowych technik programowania. Daj proszę znać czy warto było obejrzeć tę krótką serię poradników, zapraszam cieplutko:

sobota, 2 maja 2015

Karty pamięci + mikrokontroler

Witam,

Zapraszam na kolejny krótki cykl poradników odnośnie podłączania kart pamięci do mikrokontrolerów. Wielu początkujących zmaga się z tym zagadnieniem z różnym skutkiem. Jednym z najczęstszych powodów niepowodzeń bywają właśnie połączenia pomiędzy prockiem a kartą. W tym cyklu postaram się wyjaśnić sporo kwestii z tym związanych, a przy okazji Uwaga! przygotuję tu dla was TESTER kart pamięci! Na końcu otrzymacie wsad HEX do mikrokontrolera ATmega8, tak abyście mogli w jak najprostszy sposób (jeśli chodzi o ilość połączeń) sprawdzić swoje konstrukcje. Mam nadzieję, że będzie to bardzo przydatne narzędzie dla każdego. Przyznam, że już mnie samemu przydało się kilka razy. Zapraszam ;)