Strony

sobota, 26 stycznia 2013

Kurs EAGLE - część 6

Witam,

Po długiej przerwie w kursach Eagle udało mi się w końcu zrealizować kolejny, 6 już odcinek. Jest to już przedostatni odcinek z tego cyklu. Tym razem zajmiemy się zagadnieniami związanymi z prowadzeniem i rozdzieleniem masy cyfrowej i analogowej w układach, które będziemy projektować. Czyli wszędzie tam, gdzie w jakiś zaawansowany sposób będziemy korzystali z przetwornika ADC. Jest to dość istotna sprawa i nie zwracanie uwagi na ten temat powoduje czasem przykre objawy w naszych urządzeniach a szczególnie gdy są to urządzenia związane z techniką audio, gdzie od razu rzuca się nam to "w uszy" ;) ... W innych okolicznościach zaniechanie omawianych tu tematów może prowadzić do niestabilnych pomiarów czy też pracy urządzeń. Poza tym znajdzie się jeszcze kilka praktycznych uwag dla wszystkich, którzy tworzą płytki metodą tzw żelazkową albo inną - dostępną w domowych warunkach. Kolejny odcinek to już będzie tylko omawianie tworzenia własnych bibliotek elementów w programie Eagle.

piątek, 18 stycznia 2013

Poradnik dla młodego malkontenta ;)

W związku z wieloma, że tak powiem mało merytorycznymi uwagami do moich poradników postanowiłem przygotować taki MINI (kilkuminutowy) poradnik video w odpowiedzi na te 3, wciąż powtarzające się kategorie zarzutów.... Zapraszam

UWAGA! to poradnik TYLKO dla malkontenta, więc dla dość wąskiej grupy osób. Jeśli zaś wam Panie i Panowie nie przeszkadza moja dykcja, wymowa anglo- i polsko-języczna ;) to proszę tego nie oglądać.

wtorek, 1 stycznia 2013

RS232 UBRR - jak prawidłowo obliczać - TRICK

Witam,

W związku z pewnym wątkiem na elektrodzie, gdzie pewien ŚPEC, chciał pokazać jaki to on mądry oceniając wszystkich jako dzieci, przedstawił pewien wzór na obliczanie wartości UBRR (na potrzeby UART'a) tyle że jak to bywa zwykle u takich śpeców, nawet nie raczył wyjaśnić innym o co chodzi. Ja stwierdziłem w tamtym temacie że dobry jest także inny wzór (zresztą zgodny z notą PDF procków), który sam stosuję na co dzień czyli:

UBRR = F_CPU / 16 / BAUD - 1

ale rzeczywiście w pewnym zakresie miał rację ten śpec, i trudno żebym nie przyznał się do błędu gdy trzeba. Otóż ten wzór zadziała perfekcyjnie dla taktowania procesora za pomocą tzw: "kwarców przyjaznych dla RS232" czyli ... tych o wartościach: