Ads_700x200

środa, 28 listopada 2012

AVR-EEPROM Struktury - poradnik do książek


Witam,

Tym razem postanowiłem nakręcić bardzo nietypowy jak dla mnie poradnik video. Jest on w zasadzie odpowiedzią na ankietę i jej wyniki przedstawioną na www.forum.atnel.pl. Zgodnie z tytułem artykułu będzie on dotyczył zagadnień związanych z prawidłowym podejściem do korzystania z pamięci EEPROM w mikrokontrolerach AVR, przy okazji omówię wykorzystanie w tym zakresie struktur ale także wskaźników oraz sposoby wykorzystania zdarzeń (EVENT's) oraz callbacków i timerów programowych, które prezentowałem na łamach książek wydawnictwa Atnel. Nietypowe w tym poradniku jest to, że jest bardzo długi 2 godziny i 10 minut. Uprzedzam o tym osoby, które narzekają na zbyt długie poradniki, lepiej tego nie oglądać ;). Ponieważ jednak jest sporo materiału do omówienia, którego nie poruszałem w książkach a uznałem, że prezentowany tu praktyczny przykład może się przydać wielu osobom, to postanowiłem najpierw przeprowadzić coś w rodzaju wykładu przy tablicy ;) .... a następnie pokazać przebieg tworzenia całego projektu od A do Z. Bez żadnych skrótów, po to aby każdy mógł zobaczyć co po kolei robię zabierając się za pisanie projektów, jak dzielić projekt na pliki, jak radzić sobie z różnymi błędami podczas kompilacji itp. Na koniec pokażę już na żywo działanie prototypowego urządzenia, które zbuduję w trakcie poradnika. Jak widać, w jednym choć długim poradniku zawartych będzie wiele korzyści, a szczególnie dla osób początkujących, które chciałyby poznać jak pisze i tworzy program, ktoś, kto już jest może troszkę dalej jeśli chodzi o znajomość języka C i programowania ....

czwartek, 22 listopada 2012

Instalka Eclipse + Atmel Toolchain

Witam,

Tym razem chciałbym przedstawić i jednocześnie ostatecznie rozprawić się z poradnikiem odnośnie nie tylko INSTALCJI ECLIPSE tak od ZERA, ale także opowiedzieć jak można "ożenić" najnowszy toolchain firmy Atmel wraz z Eclipse. Omówię także instalację Plugina dla AVR oraz co najważniejsze aktualizację tego Plugina, ponieważ domyślnie ostatnia dostępna wersja 2.40 nie chce prawidłowo współpracować z Eclipsem po przełączeniu go na Atmel Toolchain. Na szczęście dwaj zacni koledzy z www.forum.atnel.pl o nickach: Krauser oraz SunRiver, jako chyba pierwsi na świecie ;) dobrali się do źródeł Plugina AVR i przerobili go w Javie tak, że teraz po zainstalowaniu ich "patcha", każdy miłośnik Eclipse może korzystać pełną piersią z najnowszych toolchainów Atmela a co za tym idzie pisać kody programów dla najnowszych procesorów Atmela, co było dotąd możliwe tylko pod oryginalnym ale strasznie powolnym środowiskiem AVR Studio 6. Nie chcę tu nikogo specjalnie zniechęcać do AS 6, jednak moim zdaniem na dzień dzisiejszy, o wiele wygodniejszym edytorem do pisania kodów jest jednak Eclipse.

sobota, 17 listopada 2012

Lutowanie SMD - mini PORADNIK

Witam,

Z uwagi na to, że sporo ludzi pyta mnie o sposoby ręcznego lutowania elementów SMD, postanowiłem przygotować wraz z synem taki mini poradnik. Celem będzie polutowanie elementów SMD na płytce programatora sprzętowego ATB-USBASP, który służy do programowania mikrokontrolerów AVR. Tak się składa, że elementy SMD obsadzone mają być na obydwu stronach płytki PCB, i postaramy się to przedstawić. Do samego procesu lutowania użyjemy topnika żelowego, grotu minifala, grotu SMD ze stożkiem 2 mm a także chusteczek teflonowych, które przy użyciu preparatu czyszczącego PowerClean w sprayu, pozwolą na usunięcie nadmiaru topnika z płytki PCB. Sam proces lutowania w pierwszej połowie filmu przedstawia w dużym zbliżeniu korzystanie m.in ze specjalnego grotu MINIFALA, który umożliwia niesamowicie łatwe lutowanie scalaków.